Wystawa Halo Portrety

o Wystawie

HALO PORTRETY

wystawa portretów kupców z Hal Targowych autorstwa Dawida Wojtalewicza

Halo Portrety to rozgrywający się w przestrzeni Hal Targowych w Gdyni multimedialny projekt, który opowiada historie 12 kupców związanych – czasem od pokoleń, czasem efemerycznie – z Halami. Artysta Dawid Wojtalewicz skonstruował specjalny malarski pojazd-pracownię i przez kilka tygodni odwiedzał swoich bohaterów i bohaterki, by portretować ich przy pracy. Jako podobrazie wykorzystał ceramiczne kafelki o rozmiarze 20x20 cm. To nawiązanie do zabytkowej posadzki Hali Łukowej i dekoracji większości stoisk w starych Halach.

Historia Hal Targowych w Gdyni sięga końca lat 30. XX wieku. W PRL Hale cieszyły się ogólnopolską sławą miejsca, gdzie można kupić wszystko, czego brakowało w powszechnym handlu. Dziś ciągle należą do najważniejszych dla Gdyni miejsc. Kilkuset pracujących tu kupców sprzedaje, oczywiście, owoce, warzywa, kwiaty, mięso i ryby, ale też rzemieślnicze sery, nietuzinkowe książki dla dzieci i tysiąc innych drobiazgów.

Projekt Halo Portrety to opowieść o różnorodności Hal. Przed sztalugami Dawida Wojtalewicza – poza znanymi bywalcom sprzedawcami chleba, sera, owoców i mięsa, stanęły między innymi tutejsze krawcowe, miejscowy barista, księgarka, czy właściciel sklepu z akcesoriami dla wędkarzy.

Ich historie spisała dziennikarka i reporterka Aleksandra Boćkowska, autorka m.in. książki „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, w której Gdyni poświęca długi rozdział.

Portrety autorstwa Dawida Wojtalewicza wiszą na filarach w Hali Łukowej. Towarzyszące im opisy bohaterek i bohaterów to jedynie zapowiedź historii. Żeby poznać całe, wystarczy zeskanować kod QR.

Wystawa Halo Portrety:

  • Kiedy? otwarcie wystawy 26 lutego 2022 r.
  • Miejsce: Hala Łukowa, w zespole Miejskich Hal Targowych, ul. Wójta Radtkego 36 w Gdyni
  • Organizator, koncepcja: stowarzyszenie Halo Kultura
  • Partner wydarzenia: Agencja Rozwoju Gdyni/Miasto Gdynia
  • Autorzy Dawid Wojtalewicz - portrety malarskie oraz Aleksandra Boćkowska opisy sylwetek portretowanych kupców

haletargowegdynia.pl 

fot. na banerze Dariusz Wojtała

 

Wystawa Halo Portrety
Zofia Brunka | Sztuka kontrastu
Halina Sychta | Na klienta trzeba zasłużyć
Janina Gorzycka-Olkowska | Chleb to podstawa
Jadwiga Mielicka, Ewa Jaworska | Gdynianki
Danuta Słowy | W pięknie
Levik Grigorian i Marzena Włodarska | U Pana jest wszystko
Dariusz Sierant | Nie nudzę się
Anna Wodzyńska | Wbrew regułom
Bożena | jak w rodzinie
Człowiek Sroka | Waldemar Pietrzak

 

Dawid Wojtalewicz

Urodził się w Gostyninie, dorastał w Gąbinie, mieszka i tworzy w Sopocie, na co dzień związany jest z kolektywem Halo Kultura.

Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem oraz nagrodę Hugo Roelandt’a. Uczył się również w ASP w Turnhout i w Atenach. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, tworzy murale i freski. Współtworzy artystyczne grupy Pink TV Only Good News oraz Polish Art Benelux. Wystawiał między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii, Art Gallery Maraw Turnhout, w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zdobył nagrodę w konkursie I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna w 2021 r.

 

Aleksandra Boćkowska

Urodziła się w Warszawie, od niedawna mieszka w Gdyni. Dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in. „Dwutygodnik.com”, „Wysokimi Obcasami”, „Vogue” i „Pismem”.

Napisała trzy reporterskie książki o PRL i schyłku epoki. „To nie są wielbłądy” (2015) to opowieść o modzie w PRL, w „Księżycu z Peweksu. O luksusie w PRL” (2017) przygląda się między innymi gdyńskim marynarzom. W „Można wybierać. 4 czerwca 1989” (2019) opowiada o przełomowych wyborach z perspektywy osób niezaangażowanych w politykę. 

Pracuje nad książką o Gdyni.