14.12.20
PRZEGLĄD Filmów Morskich w Gdyni, 17 grudnia 2020 r.

9. edycja MINI PRZEGLĄDU Filmów Morskich w Gdyni, 17 grudnia 2020 r.

Niewiele jest miast w Europie, a nawet na świecie, których losy były  tak blisko powiązane z morzem, morską tradycją oraz tożsamością morską całego narodu jak Gdynia.

Cykliczny Przegląd Filmów Morskich prezentuje autorski wybór obrazów, nagrań filmowych, fotografii, relacji, najczęściej nieznanych i niepokazywanych wcześniej szerszej publiczności, a które stanowią wyjątkowy, autentyczny zapis współczesnej, morskiej epopei Gdyni. W tym roku celebrujemy wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni 100-lecie gdyńskiego szkolnictwa morskiego. Większość prezentowanych obrazów powstało w okresie aktywnej działalności Akademii Morskiej w Gdyni, której znakomitymi edukatorami i mentorami byli m.in. Karol Olgierd Borchardt, Kazimierz Jurkiewicz, Wiktor Gorządek. 

W tradycji rejsów morskich tej znakomitej uczelni, już od wielu lat są odbywające się szkoleniowe i regatowe wyprawy morskie, transoceaniczne pod żaglami (obecnie na "Darze Młodzieży", wcześniej na "Darze Pomorza"); badawcze na biegun północny specjalną jednostką Horyzont  II. Większości tych wypraw załodze towarzyszy operator filmowy lub większa ekipa twórców, dokumentująca przebieg wyprawy. Z wielu godzin zarejestrowanego materiału, powstaje film 20-30 min., opowiadający o wybranych wątkach, bohaterach rejsu oraz najciekawszych zdarzeniach. Ostatnią propozycją Przeglądu jest "Człowiek Delfin" obraz zrealizowany w koprodukcji międzynarodowej w 2017 r., prezentowany i nagradzany na najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego, w tym w Polsce na Millenium Docs Against Gravity, którego bohaterem jest Jacques Mayol - jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym.

Serdecznie zapraszamy w imieniu miasta Gdyni do wzięcia udziału w 9. edycji (on-line) Mini Przeglądu Filmów Morskich. Wszystkie pokazy są bezpłatne oraz będą dostępne na otwartej platformie internetowej od godziny otwarcia festiwalu do końca następnego dnia.

Link do wydarzenia oraz programu Filmów:

Plakat Festiwalu: