<< wróć

fot. Małgorzata Szura-Piwnik

1\jeden z portretów na wystawie

2\Dawid Wojtalewicz, artysta, twórca portretów

26.02.22
"Halo Portrety" - otwarcie wystawy - interdyscyplinarnego projektu w Hali Łukowej Miejskich Hal Targowych

„Halo portrety” to malarsko-literackie spojrzenie na sylwetki kupców z gdyńskiej Hali Targowej. Inauguracja interdyscyplinarnego projektu malarza Dawida Wojtalewicza i dziennikarki Aleksandry Boćkowskiej.

  • Koordynatorem projektu jest stow. Hallo Kultura,
  • Agencja Rozwoju Gdyni jest współorganizatorem wydarzenia, a także partnerem merytorycznym
  • Autorzy - Dawid Wojtalewicz - autorskie portrety kupców oraz Aleksandra Boćkowska - autorka tekstów, opisów. 
  • oraz fotografie na stronie Małgorzata Szura-Piwnik

 

Halo Portrety to rozgrywający się w przestrzeni Hal Targowych w Gdyni (otwarcie wystawy 26 lutego) multimedialny projekt, który opowiada historie 12 kupców związanych – czasem od pokoleń czasem efemerycznie – z Halami. Artysta Dawid Wojtalewicz skonstruował specjalny malarski pojazd-pracownię i przez kilka tygodni odwiedzał swoich bohaterów i bohaterki, by portretować ich przy pracy. Jako podobrazie wykorzystał ceramiczne kafelki o rozmiarze 20x20 cm. To nawiązanie do zabytkowej posadzki Hali Łukowej i dekoracji większości stoisk w starych Halach.Historia Hal Targowych w Gdyni sięga końca lat 30. XX wieku. W PRL Hale cieszyły się ogólnopolską sławą miejsca, gdzie można kupić wszystko, czego brakowało w powszechnym handlu. Dziś ciągle są jednym z najważniejszych dla Gdyni miejsc. Kilkuset pracujących tu kupców sprzedaje, oczywiście, owoce, warzywa, kwiaty, mięso i ryby, ale też rzemieślnicze sery, nietuzinkowe książki dla dzieci i tysiąc innych drobiazgów.Projekt Halo Portrety to opowieść o różnorodności Hal. Przed sztalugami Dawida Wojtalewicza – poza znanymi bywalcom sprzedawcami chleba, sera, owoców i mięsa, stanęły między innymi tutejsze krawcowe, miejscowy barista, księgarka ze sklepu Mam Pomysł Na, czy właściciel sklepu z akcesoriami dla wędkarzy.– Mnie ten fyrtel pasuje. W zimie nie pada, w lecie jest w sam raz. Nie ma zgiełku, mogę się skupić na pracy – mówi Waldemar Pietrzak, który od 1993 roku sprzedaje i naprawia akcesoria dla wędkarzy.„Jadzia i Ewa to na Hali instytucja. […] Obie trafiły na Halę w wyniku życiowych zawirowań. Jadwiga Mielicka w 2001 roku, Ewa Jaworska rok później. Jadwiga jest impulsywna, żartuje bez cenzury i dosadnie się wkurza. Ewa wydaje się oazą spokoju. Prawdopodobnie różnica charakterów pozwala im zgodnie funkcjonować przez tyle lat od rana do wieczora” – o wesołych krawcowych urzędujących w podziemiu Hali opowiada wielu bohaterek wystawy „Halo Portrety”.

Historie kupców spisała dziennikarka i reporterka Aleksandra Boćkowska, autorka m.in. książki „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, w której Gdyni poświęca długi rozdział.

Portrety autorstwa Dawida Wojtalewicza wiszą na filarach w Hali Łukowej. Towarzyszące im opisy bohaterek i bohaterów to jedynie zapowiedź historii. Żeby poznać całe, wystarczy zeskanować kod QR.
Organizatorami wydarzenia są stowarzyszenie Halo Kultura i Agencja Rozwoju Gdyni

Dawid Wojtalewicz

Urodził się w Gostyninie, dorastał w Gąbinie, mieszka i tworzy w Sopocie, na co dzień związany jest z kolektywem Halo Kultura.
Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem oraz nagrodę Hugo Roelandt’a. Uczył się również w ASP w Turnhout i w Atenach. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, tworzy murale i freski. Współtworzy artystyczne grupy Pink TV Only Good News oraz Polish Art Benelux. Wystawiał między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii, Art Gallery Maraw Turnhout, w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zdobył nagrodę w konkursie I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna w 2021 r.

Aleksandra Boćkowska

Urodziła się w Warszawie, od niedawna mieszka w Gdyni. Dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in. „Dwutygodnik.com”, „Wysokimi Obcasami”, „Vogue” i „Pismem”.
Napisała trzy reporterskie książki o PRL i schyłku epoki. „To nie są wielbłądy” (2015) to opowieść o modzie w PRL, w „Księżycu z Peweksu. O luksusie w PRL” (2017) przygląda się między innymi gdyńskim marynarzom. W „Można wybierać. 4 czerwca 1989” (2019) opowiada o przełomowych wyborach z perspektywy osób niezaangażowanych w politykę. Pracuje nad książką o Gdyni.

Halo Kultura działa od stycznia 2018 roku. Stowarzyszenie powstało dzięki oddolnej inicjatywie twórców kultury i ma formę parasolową – zrzesza kilkudziesięciu artystów i organizacji pozarządowych z Gdyni. Przyczyną powołania inicjatywy była chęć stworzenia nowego miejsca na terenie kulturalnej mapy naszego miasta i umożliwienie twórcom powołania otwartych pracowni.
Od lutego 2019 roku stowarzyszenie urzęduje w podziemiu Hali Płaskiej w zespole Gdyńskich Hal Targowych, artystki i artyści dysponują ponad 20 pracowniami. W tym samym roku „Halo Kultura” otrzymało rekordowy w historii Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdynia grant na prowadzenie działalności o charakterze warsztatowym, muzycznym i wystawienniczym.

Link do wydarzenia na FB

https://www.facebook.com/events/313532734087749/?ref=newsfeed

Link do opisów sylwetek kupców:

https://arg.gdynia.pl/wystawa.html