<< wróć

12.05.22
Europejska Noc Muzeów

Nadchodzi jedyna noc w roku, kiedy instytucje kultury otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. 14 maja odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Wiemy, co przygotowały na ten czas Wejherowo i Gdynia. 

Po dwuletniej przerwie miasta zapraszają na nocne zwiedzania. W Wejherowie będzie można odwiedzić zabytkowy ratusz z multimedialną salą historyczną, a także obejrzeć wystawę rzeźb Artura Szołdry. Osoby, które chciałyby poznać historię miasta i odwiedzić najważniejsze zabytki mogą wybrać się darmową na wycieczkę z przewodnikiem. Zaplanowano trzy wycieczki, które wyruszą spod pomnika Jakuba Wejhera o godz. 19, 20 i 21. 

 

Na Placu Jakuba Wejhera zaparkują zabytkowe samochody udostępnione przez Muzeum Techniki Wojskowej GRYF. O godz. 18 Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w mobilnej grze terenowej „Podróż za jedną książkę”, która rozgrywać się będzie w ścisłym centrum miasta. Odważni będą mieli okazję zobaczyć krypty, w których spoczywa założyciel miasta Jakub Wejher z rodziną znajdujące się w podziemiach klasztoru OO. Franciszkanów. O godz. 21.30 zaplanowano pokaz fireshow.

 

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oprócz wystaw stałych i czasowych w ramach gry muzealnej „Daj sobie przybić PieczĄTKĘ”! odbędą się warsztaty dla dzieci z rodzicami, na których uczestnicy przygotują własne pieczątki z ziemniaków. 

 

Atrakcje w Gdyni przygotował Konsulat Kultury i Muzeum Marynarki Wojennej. Noc Muzeów w Konsulacie Kultury rozpocznie się w 14 maja już o godz. 19.00. Na uczestników będzie czekać wernisaż wystawy fotografii Joanny Borowiec pt. „Szklane twarze”. Będzie można również porozmawiać z artystką. Z kolei w godz. 20.30, 21.30 i 22.30 Konsulat Kultury zaplanował projekcje artystycznego dokumentu fikcyjnego pt. „Na granicy widma". 

Dodatkową atrakcją będzie akcja „Hej! Zrób sobie zdjęcie" analogowym aparatem. W programie nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci będzie czekać m.in. kraina fotografii, stare aparaty, klisze oraz inne niespodzianki.

 

Muzeum Marynarki Wojennej natomiast zaprasza od godz. 19 do 1 w nocy. Na zwiedzających czekają cztery wystawy, a także m.in. pokazy grupy rekonstrukcyjnej, pokazy składania i rozkładania broni. ORP „Błyskawica” przygotował nową wystawę pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt”.

 

Uniwersytet Morski w Gdyni przygotował pokazy konstelacji gwiazd w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, które rozpoczną się o godz. 18.00. Pokazy będą realizowane co pół godziny, począwszy od godz. 18.00 (następnie: 18.30, 19.00, 19.30).