13.04.16
Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego

Masz pomysł na organizację przestrzeni w miejscu, w którym mieszkasz? Dostrzegasz potrzebę zmian, czy po prostu chciałabyś zorganizować miejsce do rekreacji i wypoczynku? Teraz każdy ma szansę na realizację swojego pomysłu. Trwa właśnie przyjmowanie wniosków do gdyńskiego budżetu obywatelskiego.

Wnioski do budżetu obywatelskiego można składać do 30 kwietnia br. Pomysł musi otrzymać poparcie co najmniej 25 mieszkańców mieszkających w dzielnicy, w której ma być realizowany. Pomysł musi być dokładnie opisany, zawierać szacunkowe koszty jego realizacji oraz propozycję miejsca jego lokalizacji. Przed napisaniem wniosku warto:
- sprawdzić własność terenu, na którym dana realizacja ma się znajdować. Jeśli jest to teren nie należący do miasta, wówczas należy zdobyć oświadczenie właściciela gruntu na realizację projektu. Jeśli jest to grunt miejski – nie ma przeszkód w propozycji tej lokalizacji.
- przygotować mapkę lokalizacji projektu,
- oszacować koszty realizacji pomysłu. Planując przedsięwzięcie warto zwróć uwagę, aby kwota na realizację projektu nie przekraczała całej puli środków przewidzianych dla danej dzielnicy.


Wnioski zgłaszane są za pomocą formularza on-line na stronie budżetu obywatelskiego. Jeśli chcemy poznać  opinie innych mieszkańców przed zgłoszeniem swojego pomysłu do budżetu, można wcześniej  opublikować go na stronie tak, aby mogli z nim zapoznać inni użytkownicy portalu. Po zapoznaniu się z uwagami komentujących go osób - jeszcze przed ostatecznym złożeniem – można  doprecyzować projekt, tak aby jeszcze bardziej odpowiadał potrzebom dzielnicy. Ostateczny projekt należy zgłosić za pomocą  formularza on-line. Zostanie on opublikowany i przekazany do oceny formalnej, a jeśli ta wypadnie pomyślnie, skierowany do dalszej oceny przez odpowiednie jednostki miejskie. Projekt, który pozytywnie przejdzie oceną formalną i merytoryczną, już we wrześniu zostanie poddany głosowaniu i to mieszkańcy zdecydują, czy zostanie zrealizowany.
Jeśli ktoś nie ma możliwości wypełnienia wniosku za pośrednictwem internetu, Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza do siebie.