12.08.11
Wybór najlepszych produktów turystycznych regionu - eliminacje do certyfikatu POT

Znamy już laureatów konkursu na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego, któremu Agencja Rozwoju Gdyni od kilku lat patronuje i wspiera m. in. od strony merytorycznej oraz marketingowej. Decyzją komisji główną nagrodę w Województwie Pomorskim zdobyło Magic Malbork Show - nocne widowisko świetlno- muzyczne odbywające się w średniowiecznej scenerii zamku. W ocenie jurorów – przedstawicieli środowiska i branży turystycznej, jak i lokalnych mediów, produkt ten stanowi doskonałe połączenie tworzenia nowoczesnej oferty kulturalnej miasta z tradycją i historią zaklętą w magicznym średniowiecznym zamku.  Amber Manufacture Michel oraz Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana to zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca.

Zaplecza galerii bursztynowej otwarte dla zwiedzających gdzie można zapoznać się z całym procesem tworzenia wyrobu jubilerskiego to umacnianie marki regionu jako destynacji bursztynowej – komentuje Bogdan Donke, Wiceprezes PROT, członek jury. Natomiast festiwal muzyczny inspirowany twórczością Mozarta odbywający się w  gdańskim Parku Oliwskim oraz Archikatedrze Oliwskiej to niewątpliwie gratka dla melomanów ale także doskonałe wykorzystanie przestrzeni publicznej – dodaje B. Donke.

Laureaci zgłoszeni zostaną do eliminacji ogólnopolskich, w ramach  których walczyć będą o uzyskanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznego, jak i dostanie się do elitarnego grona topowych produktów Polski promowanych w ramach kampanii krajowych i zagranicznych.

Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ w odpowiedzi na konkurs wpłynęło wiele ciekawych ofert produktowych. W zasadzie wszystkie zasługują na pochwałę ponieważ bazują na unikalnych walorach lokalnych. Musieliśmy jednak dokonać pewnej selekcji i wybraliśmy „perełki”, produkty charakteryzujące się ogromnym potencjałem rozwoju – komentuje Krystyna Hartenberger – Pater, z-ca dyrektora biura PROT.

Dlatego komisja zdecydowała się również na uhonorowanie specjalnymi wyróżnieniami jeszcze dwóch inicjatyw: Ekobusów "Yes" jako alternatywnego i  ekologicznego środka transportu na mierzei wiślanej oraz „W słowińskiej zagrodzie w roku ... 1917, 1934, 1944, 1951” – pokazów organizowanych w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach nawiązujących do tradycji i stylu życia mieszkańców wsi w czterech okresach historycznych.

Oficjalne wręczenie nagród laureatom pomorskim będzie miało miejsce w trakcie trwania regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września w Gdańsku natomiast na wyniki eliminacji krajowych będzie trzeba poczekać aż do jesieni.

Z punktu widzenia promocji regionu konkurs ma bardzo istotne znaczenie. Dzięki nadsyłanym zgłoszeniom jesteśmy w stanie na bieżąco śledzić kierunki rozwoju oferty turystycznej regionu i odpowiednio wykorzystać uzyskane informacje. Zależy nam aby Pomorskie postrzegane było nie tylko jako miejsce wizerunkowo atrakcyjne ale także takie w którym dużo się dzieje – dodaje K. Hartenberger-Pater

Zarówno Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, jak i Członkowie Komisji Konkursowej serdecznie gratulują zwycięzcom i trzymają kciuki za ich powodzenie w etapie krajowym.