18.01.11
Wernisaż wystawy zdjeć z albumu „Ostatni transatlantyk Stefan Batory” autorstwa Jerzego Drzemczewskiego

Miejska Informacja w Gdyni w znakomitym budynku na Szlaku Modernizmu (ul. 10 Lutego 24, dawny budynek PLO – armatora „Stefana Batorego”) zaprasza dzisiaj na wernisaż wystawy zdjęć z albumu „Ostatni transatlantyk Stefan Batory” autorstwa Jerzego Drzemczewskiego, połączony z promocją tego wydawnictwa. Początek – godz. 17.00.

 „Stefan Batory” to ostatni transatlantyk pływający pod polską banderą, który przeszedł również do historii żeglugi światowej. Goście obejrzą zarówno fotografie przedstawiające samą jednostkę, jak i codzienną pracę członków załogi oraz bogate życie towarzyskie pasażerów podczas rejsów. Wystawę wzbogacą eksponaty z transatlantyka, m.in. pamiątkowy dzwon z jednostki.

"Stefan Batory" był bezpośrednim sukcesorem i kontynuatorem tradycji MS Batorego, młodszego brata bliźniaka najbardziej luksusowego liniowca okresu II RP  - MS Piłsudskiego. Oba bliźniacze transatlantyki stanowiły chlubę polskiej floty pasażerskiej, ich wnętrza były projektowane, w tym także liczne detale i wyposażenie, przez najsłynniejszych polskich artystów i architektów. Historia polskich transatlantyków znajdzie także swoje ważne miejsce w przyszłej placówce Muzeum Emigracji - w budynku Dworca Morskiego przy ulicy Polskiej 1.

Dziennikarzy zainteresuje fakt, że wśród zaproszonych gości znajdą się członkowie załogi „Stefana Batorego”, którzy na pewno przytoczą wiele ciekawych historii i anegdot.

 Wystawa eksponowana będzie do 16 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, a w sobotę w godz. 9.00-15.00. Wstęp na wernisaż, jak i wystawę  wolny. 

 Źródło - materiały prasowe miasta, materiały autora oraz teksty własne