06.06.11
Polish Polka w Dworcu Morskim

Agencja zorganizowała spotkanie 50 rodaków z Kanady i Stanów Zjednoczonych - wszyscy są miłośnikami tanecznych rytmów zwanych stylem polish polka. To dla większości amerykańsko-kanadyjskich gości element sentymentalnej podróży do starego kraju.

Informacje, które dotarły za ocean o projekcie utworzenia w Gdyni Muzeum Emigracji,  skłoniły środowisko miłośników polish polka do zgromadzenia kolekcji muzycznej, charakteryzującej ten specyficzny styl muzyki i tańca,  czerpiący z naszej ludowej tradycji i mocno akcentujący narodową polską tożsamość.  

Polki Polonii amerykańskiej są mieszanką polskich utworów ludowych, amerykańskiego brzmienia country, odrobiny dixielandu i szczypty jazzu - takie polki są obecnie tym dla Polonii, czym blues dla Afroamerykanów.

Imigranci, przyjeżdżający do Ameryki na przełomie wieków, brzmienie polki przywieźli ze sobą z Ojczyzny.  Obecne kapele kultywują ten styl jako swoisty spadek, przekazywany w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Wspólnoty polonijne cementowało w dużej mierze, właśnie pielęgnowanie polskiej tradycji muzycznej.   Na początku XX wieku, na polkach opierało się polonijne życie religijne, społeczne i rodzinne. Także dzisiaj, charakterystyczne dla występów kapel polkowych, jest mocne akcentowanie polskich symboli narodowych – orłów, biało-czerwonych barw.  Polsko-amerykańskie zespoły polka są obecnie tak powszechne, a gatunek tak dobrze zakorzeniony, zarówno w USA jak i Kanadzie, że oprócz licznych witryn w Internecie, istnieje odrębna kategoria w Nagrodach Grammy, poświęcona właśnie polce.  Liderami grupy, która odwiedziła Gdynię są właśnie gwiazdy muzyki polish polka - John Gora i Joe Oberaitis. John Gora czyli Jasiu Góra,  nagrał 8 płyt, z których 4 nominowane były  do nagrody Grammy w kategorii polka.  Joe Oberaitis, pochodzący z polsko-litewskiej rodziny, od 25 lat występuje w Walt Disney Florida, prowadzi także cotygodniową audycję radiową w radio Polka Jammer Network. Muzycy przekazali na rzecz Muzeum Emigracji niecodzienną muzyczną kolekcję:  160 archiwalnych płyt winylowych  z nagraniami najsłynniejszych wykonawców polish polką, wielki zbiór nagrań 15 tysięcy polek w formacie mp3 śpiewanych po polsku przez kapele ze Stanów i Kanady,  publikacje stanowiące pełny zasób wiedzy o specyficznym nurcie muzyczno-kulturowym zwanym polish polka. Co piąty spośród uczestników wycieczki do Dworca Morskiego miał własne przeżycia związane z tym miejscem. Wypływali stąd w różnych latach. Z rodzinami, jako dzieci, na „Batorym” i „Stefanie Batorym” do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pomysł, by nostalgiczną wyprawę po Polsce zaczynać od Gdyni i Dworca Morskiego okazał się strzałem w dziesiątkę. Wszyscy goście Dworca Morskiego deklarowali wsparcie dla idei Muzeum Emigracji. Zobowiązali się popularyzować to miejsce po powrocie za ocean. Przejrzą rodzinne pamiątki i dokumenty. Jasiu Góra przywiezie do Gdyni kolejną grupę rodaków już w sierpniu. Będą znowu wspomnienia, łzy wzruszenia i opowieści o ostatnich chwilach na polskiej ziemi w budynku Dworca Morskiego – Gdynia, ulica Polska 1.