21.01.11
Ostatni transatlantyk „Stefan Batory” - relacja z wystawy i wernisażu

Wystawę fotograficzną poświęconą ostatniemu polskiemu transatlantykowi można oglądać w Miejskiej Informacji w Gdyni (dawny budynek PLO przy ul. 10 Lutego). Wystawa to plon pracy Jerzego Drzemczewskiego, niestrudzonego popularyzatora dziejów związanej z Gdynią naszej żeglugi.  Fotogramy zgromadzone na wystawie, stanowią fragment ilustrowanej historii „Stefana Batorego”, zawartej w najnowszej publikacji poświęconej ostatniemu liniowcowi na północnym Atlantyku.  

Po znakomicie wydanych książkach Transatlantyki polskie i Legenda „Batorego” w fotografiiOstatni transatlantyk „Stefan Batory” jest trzecią pozycją Pomorskiej Oficyny Wydawniczo-Reklamowej „Porta Mare”, poświęconą polskiej żegludze pasażerskiej.

Autor, Jerzy Drzemczewski, podczas wernisażu wystawy, przekazał po egzemplarzu każdej z publikacji gdyńskiemu Muzeum Emigracji, tworząc w ten sposób zalążek  muzealnej biblioteki. Polskie transatlantyki trafią w ten sposób ponownie w miejsce tak silnie związane z ich historią – do budynku Dworca Morskiego.

Prawie 850 zdjęć, w większości dotąd niepublikowanych,  uzupełnionych wyczerpującym opisem, składa się na historię statku od jego zakupu po koniec morskiej służby. To także opowieść o ludziach, tworzących legendę statku –kapitanach, załogach i pasażerach. W wernisażu wystawy wzięło udział kilkudziesięciu byłych członków załóg polskich „pasażerów”.