20.01.12
"Opowieści z Polskiej 1 - polskie Transatlantyki" - cykl wystaw Agencji Rozwoju Gdyni dla Muzeum Emigracji w Gdyni

"Opowieści z Polskiej 1 - polskie Transatlantyki" to unikalna wystawa pokazująca legendę polskich transatlantyków, które od lat 30. XX wieku, stanowiły dumę naszej floty. Na archiwalnych, często niepublikowanych dotąd fotografiach ożywa nieistniejący już świat pasażerskiej żeglugi oraz historia niezwykłego adresu – Gdynia, ul. Polska 1. Tutaj powstał reprezentacyjny budynek Dworca Morskiego, zaś oddanie go do eksploatacji 8 grudnia 1933 roku stało się datą oficjalnego uruchomienia gdyńskiego portu. Przez Dworzec Morski przeszły tysiące pasażerów, którzy wyjeżdżali z kraju na pokładach polskich transatlantyków. Z Gdyni regularne linie żeglugowe utrzymywały komunikację ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Ameryką Południową, portami zachodniej Europy. Dla wielu Dworzec Morski był miejscem pożegnania z Polską. Tędy bowiem kierowali się za ocean w poszukiwaniu nowego życia polscy emigranci. Dworzec Morski był także pierwszym miejscem dla powracających do kraju. Epoka polskiej liniowej żeglugi pasażerskiej zakończyła się w 1988 roku, po wycofaniu ze służby ostatniego transatlantyku „Stefana Batorego”.

 

Czując zobowiązanie wobec milionów rodaków, a także pragnąc oddać polskiej emigracji należną uwagę i szacunek, Miasto Gdynia zdecydowało się stworzyć w zabytkowych już wnętrzach Dworca Morskiego Muzeum Emigracji.  Ogromny potencjał emocjonalny miejsca, skala zjawiska emigracji jak również aktualność tego tematu w życiu współczesnych Polaków powodują, iż tworzenie wspomnianej instytucji jest fascynującym wyzwaniem.

 

Prezentowana wystawa przedstawia jeden z wielu wątków związanych z emigracją, o którym chcemy mówić w naszym Muzeum. W ramach promocji idei ekspozycja odwiedzi w 2012 roku wybrane miasta w Polsce, w tym Gdańsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Bydgoszcz.

Od 20 stycznia będzie można ją obejrzeć w  Galerii Handlowej „Manhattan” w Gdańsku Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej 82.

 

Organizatorem Muzeum Emigracji jest Miasto Gdynia  www.muzeumemigracji.pl

 

Organizatorami wystawy są Miasto Gdynia, Agencja Rozwoju Gdyni oraz Gdyńskie Centrum Kultury

 

Partnerzy wystawy w Gdańsku Wrzeszczu: Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne, GH „Manhattan”, Kuusakoski Sp. z o.o., C. Hartwig Gdynia SA

 

Więcej informacji: + 48 58 620 24 17