07.11.11
Martin Pollack gościem „Witryny Emigracji”

Austriacki pisarz, tłumacz i publicysta zaprezentuje w Gdyni swą najnowszą książkę „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji”.

Na spotkanie z Martinem Pollackiem zapraszamy: 7 listopada o godz. 18.00, do siedziby Miejskiej Informacji w Gdyni ul. 10 Lutego 24.

Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków, także Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA czy Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim – pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności, jako królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie się chłopów z Galicji.

Martin Pollack – urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu oraz Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel", obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są jego książki Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn 2000, Wołowiec 2007), Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna (Wołowiec 2005, 2008), wreszcie Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (Wołowiec 2006), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, oraz zbiór reportaży Dlaczego rozstrzelali Stanisławów (Wołowiec 2009). W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego. 

Organizatorami spotkania z Martinem Pollackiem w ramach cyklu „Witryna Emigracji” są: Muzeum Emigracji w Gdyni, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Miejska Informacja w Gdyni