29.06.12
Legenda Morska Gdyni przypomina - 65 Lat temu „Błyskawica” wróciła do Gdyni

4 lipca 1947 roku do portu w Gdyni wpłynął niszczyciel ORP „Błyskawica”, wracający z Wielkiej Brytanii po 8 latach nieobecności. Okręt przyprowadził kmdr Bolesław Romanowski, legendarny podwodnik, dowódca okrętów podwodnych „Jastrząb” i „Dzik”.

„”Błyskawica”, wraz z bliźniaczym „Gromem” i „Burzą”, wykonując plan „Pekin” opuściła Gdynię 30 sierpnia 1939 r.  Zespół skierował się do portów brytyjskich, by w obliczu narastającego konfliktu, podjąć wspólne działania z Royal Navy. Podczas wojny okręt brał udział m.in. w kampanii norweskiej,  ewakuacji alianckich wojsk z Dunkierki, pamiętnej walce z hitlerowski lotnictwem w obronie miasta Cowes, operacjach konwojowych na Morzu Śródziemnym  i Atlantyku, osłonie działań inwazyjnych u brzegów Normandii.

Kmdr Bolesław Romanowski był jednym z nielicznych oficerów Marynarki Wojennej, którzy w warunkach pojałtańskiego porządku politycznego,  zdecydowali się na powrót do kraju. Podjął współpracę z Polską Misją Morską w Wielkiej Brytanii i wyznaczony został na dowódcę niszczyciela. Dowodził grupą marynarzy obozu repatriacyjnego, skompletował załogę, z którą przyprowadził okręt do Polski.

Po powrocie do kraju wyznaczony dowódcą okrętu podwodnego ORP „Sęp”, dowodził także Dywizjonem Okrętów Podwodnych. W 1950 r. na fali stalinowskich represji w stosunku do przedwojennych oficerów, został zwolniony z Marynarki Wojennej i aresztowany. Następnie zmuszono go do opuszczenia Wybrzeża. Zrehabilitowany po odwilży 1956 r., wrócił do służby, a w latach  1961-1964 dowodził harcerskim szkunerem „Zawisza Czarny”. Zmarł w 1968 r.

ORP „Błyskawica” pozostawała w czynnej służbie do 1967 r., kiedy to po pęknięciu głównego rurociągu pary zginęło 7 marynarzy z załogi. Wykorzystywany jeszcze jako stacjonarna bateria przeciwlotnicza, skreślony został ostatecznie z listy floty w 1975 r., a rok później przystosowano go do roli okrętu-muzeum.

 

Legenda Morska Gdyni to projekt, zmierzający do stworzenia atrakcyjnej oferty turystycznej, skierowanej nie tylko do przyjezdnych, ale również do mieszkańców. Szczególnie pasjonatów szeroko pojętej tematyki morskiej, w tym m.in. legendarnych postaci, polskich transatlantyków, legendy marynarki wojennej, budowy portu i miasta, wielkich regat, zlotów i wypraw żeglarskich.

Jedną z podstawowych wartości projektu Legendy Morskiej, będzie funkcja edukacyjna, w tym inspirowanie historią, przełożone na wzmożoną aktywność mieszkańców, turystów, mediów i organizacji w zakresie studiowania, spacerów tematycznych po mieście czy udziału w prelekcjach, spotkaniach i dyskusjach.

 

Czy ktoś z Twoich bliskich pływał w przeszłości słynnymi polskimi żaglowcami szkolnymi? Pierwszym Lwowem, Darem Pomorza, Zawiszą Czarnym, Iskrą? może posiadasz w swoich archiwach fotografie z tych rejsów, listy czy pamiętniki. Chcemy zarówno nagłośnić - opisać na łamach internetu i mediów partnerskich najciekawsze wątki i opowieści, a  pod koniec roku zamierzamy zorganizować wystawę tematyczną, poświęconą wybranym wątkom Legendy Morskiej Gdyni.

 

Zapraszamy do współpracy!