22.06.12
Legenda Morska Gdyni przypomina - 30 lat „Daru Młodzieży”

4 lipca 1982 roku przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni podniesiono banderę na „Darze Młodzieży” – trzecim w historii polskiego szkolnictwa morskiego – dużym żaglowcu szkolnym.

Pierwszym był „Lwów” – trzymasztowy bark Szkoły Morskiej w Tczewie – pływał w latach 1920-1930, jako pierwszy statek pod polską banderą przekroczył równik, przeszedł do historii jako „kolebka nawigatorów”.

Drugim był „Dar Pomorza” – trzymasztowa „biała fregata”, zbudowana w Hamburgu w 1909 r. – żaglowiec Szkoły Morskiej w Gdyni od 1930 r.

Trzecim w tej sztafecie jest właśnie „Dar Młodzieży”.  Trzymasztowa fregata zbudowana została w Stoczni Gdańskiej. Matką chrzestną została żona wielce zasłużonego komendanta „Daru Pomorza" kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza - Helena Jurkiewicz. 22 lipca 1983r. wypłynął na zlot żaglowców szkolnych z okazji 400-lecia zamku w Osace. Pod dowództwem kpt. ż.w. Tadeusza Olechnowicza „Dar Młodzieży" zabrał na pokład 119 studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, którzy spędzili na morzu pełny semestr nauki. Sensację wzbudziło wejście żaglowca do portu w Osace pod pełnymi żaglami. Załoga witana była owacyjnie przez zgromadzone tłumy na nabrzeżu. Podróż trwała 217 dni, żaglowiec przebył 28 065 mil morskich i odwiedził 13 portów.

W latach 1987-1988 „Dar Młodzieży" pod dowództwem kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza odbył swą najdłuższą podróż, dookoła świata z pokonaniem przylądka Horn, przepływając 32 352 mil morskich w ciągu 274 dni i dokonując najdłuższego nieprzerwanego przelotu pod żaglami, wynoszącego 1241 mil morskich.

„Dar Młodzieży” to prawdziwy ambasador naszego kraju. Znany w portach wszystkich kontynentów, uczestnik zlotów wielkich żaglowców, jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli morskiej Gdyni.

 

W sobotę 23 czerwca 2012 r. zaplanowano uroczystości rocznicowe 30-lecia podniesienia bandery na „Darze Młodzieży”. Na rufowym flagsztoku zawiśnie historyczna bandera podnoszona tylko w wyjątkowych okolicznościach, haftowana specjalnie przez kobiety z Pomorza na uroczyste podniesienie bandery w 1982 r. To było nawiązanie do tradycji „Daru Pomorza”, który także otrzymał specjalną ceremonialną banderę na uroczystość chrztu w 1930 r. 

Rocznicową mszę świętą pod burtą żaglowca odprawi arcybiskup Tadeusz Gocłowski, a wyjątkową atrakcją dla wszystkich zainteresowanych będzie postawienie o godz. 23.30 wszystkich żagli na fregacie, połączone z iluminacją.

 

Legenda Morska Gdyni to projekt, zmierzający do stworzenia atrakcyjnej oferty turystycznej, skierowanej nie tylko do przyjezdnych, ale również do mieszkańców, szczególnie pasjonatów szeroko pojętej tematyki morskiej, w tym m.in. legendarnych postaci, polskich transatlantyków, legendy marynarki wojennej, budowy portu i miasta, wielkich regat, zlotów i wypraw żeglarskich.

Jedną z podstawowych wartości projektu Legendy Morskiej będzie funkcja edukacyjna, w tym inspirowanie historią, przełożone na wzmożoną aktywność mieszkańców, turystów, mediów i organizacji w zakresie studiowania, spacerów tematycznych po mieście czy udziału w prelekcjach, spotkaniach i dyskusjach.

Czy ktoś z Twoich bliskich pływał w przeszłości słynnymi polskimi żaglowcami szkolnymi? Pierwszym Lwowem, Darem Pomorza, Zawiszą Czarnym, Iskrą? Może posiadasz w swoich archiwach fotografie z tych rejsów, listy czy pamiętniki. Chcemy zarówno nagłośnić - opisać na łamach internetu i mediów partnerskich najciekawsze wątki i opowieści, a pod koniec roku zamierzamy zorganizować wystawę tematyczną, poświęconą wybranym wątkom Legendy Morskiej Gdyni.

 Zapraszamy do współpracy!

 
fotografie "Daru Młodzieży" po lewej - fot. Tomasz Degórski. Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości autora na cele promocji projektu Legenda Morska Gdyni.