08.09.14
"Gdyńska Czynszówka 2014" - wyniki konkursu

Wyniki konkursu "Gdyńska Czynszówka 2014"

Ocena i analiza jury 

Po raz trzeci w ramach gdyńskiego Weekendu Architektury odbył się konkurs dla architektów i projektantów wnętrz, którego mam zaszczyt i przyjemność być kuratorem. Po debiutanckiej Kawalerce w 2012 roku i Apartamencie w 2013, w tym razem uczestnicy zmierzyli się z tematem Współczesnej Czynszówki. 

Zadanie nie należało do łatwych – przy ograniczonym budżecie należało przedstawić w pełni zaaranżowane mieszkanie, nie zapominając nie tylko o estetyce, lecz także o funkcjonalności. Jak co roku mile widziane były nawiązania do gdyńskiego modernizmu. Tak jak w codziennej pracy projektowej, uczestnicy przygotowywali aranżację dla bardzo konkretnych osób. Zobaczyliśmy więc między innymi mieszkanie marynarza, mieszkanie młodej pary z Warszawy, która postanowiła przenieść się nad morze, a także mieszkanie scenografa jednego z gdyńskich teatrów. 

  • Pierwsze miejsce - mieszkanie scenografa teatru gdyńskiego. Dzięki użyciu niezwykle prostych środków, umownym zaznaczeniom przestrzeni, łatwo dostępnym materiałom współpracujące ze sobą projektantki Anna Sokołowska z pracowni projektowej Dragon Art oraz Marta Piątkowska - STUDIO 1111, które przygotowały propozycję, wykreowały wnętrze niebanalne, świeże i - dla zamieszkującej je osoby - bardzo praktyczne. Mieszkanie jest bardzo plastyczne. Przy ograniczonej palecie barw (biel, czerń, odcienie drewna) doskonale przyjmie plamy koloru w postaci na przykład  księgozbioru lub elementów scenografii, jeśli lokator będzie musiał przynieść pracę do domu. 
  • Drugie miejsce zajęła eklektyczna aranżacja studia APAJA, które z niezwykłą lekkością połączyło w swojej propozycji bardzo różne meble, kolory i faktury. To coś w sam raz do mieszkania czynszowego – mieszanina zdobycznych pozornie przypadkowo mebli i sprzętów, które połączone tworzą bardzo przyjemny dla oka obraz. Propozycja dla wytrawnych graczy – przy tego typu aranżacji łatwo o pomyłkę, lecz studio Apaja przygotowało swoją kompozycję z bardzo dużym wdziękiem.
  • Trzecie miejsce zajęły ex aequo propozycje studia Samm oraz studia Aerium. Obydwie pokazują, mieszkania zaaranżowane bardzo starannie, lecz przy założeniu dużej dyscypliny w zakresie kosztów.

Po długiej i burzliwej dyskusji jury postanowiło przyznać także dwa nietypowe wyróżnienia –  damskie i męskie. Męska część jury doceniła pracę studia Ławrynowicz, które przygotowało mieszkanie młodego marynarza. Pomysł na sypialnię w zaaranżowanej na środku mieszkania nowoczesnej wersji kajuty oraz żywa, konkretna kolorystyka - połączenie czerni i bieli  z turkusem i żółcią - oczarowało panów, którzy jednogłośnie stwierdzili, że mogliby tak mieszkać, mimo że marynarzami nie są. Damska większa połowa jury skłoniła się ku jednej z dwóch propozycji studia CoolBush, które zaprezentowało szaro-pastelowe mieszkanie dla starszego małżeństwa. Doceniłyśmy staranne zestawienie kolorów i faktur, a także przemyślanie rozplanowanie przestrzeniOpracowała Diana Hołod (kurator i sekretarz konkursu).

Nagrody główne konkursu:

  • I miejsce - pracownia projektowa Dragon Art oraz STUDIO 1111
  • II miejsce - studio Apaja.
  • III miejsce ex aequo propozycje studia SAMM oraz studia Aerium
  • Wyróżnienie - Patryk Ławrynowicz i Marcelina Kitel - "Mieszkanie dla młodego marynarza"
  • Wyróżnienie - studio projektowe CoolBush - "Mieszkanie dla starszej pary"

Wirtualna galeria prac konkursowych jest dostępna na stronie wydarzenia "Weekend Architektury" w zakładce "Czynszówka".

Jury obradowało w składzie: Diana Hołod (projektantka wnętrz), Agnieszka Gruszczyńska - Hyc (redaktor naczelna magazynu "M jak mieszkanie"), Radosław Czerniejewski (projektant, badacz gdyńskiego modernizmu, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), Ewa Janczukowicz - Cichosz (dyrektor Centrum Designu Gdynia), Jacek Debis (dyrektor projektów - Agencja Rozwoju Gdyni, pomysłodawcy oraz organizatora konkursu).

Wystawa prac pokonkursowych odbyła się w Gdynia InfoBox w czasie IV Weekendu Architektury w Gdyni 28-31 sierpnia. Reedycja wystawy jest przewidziana w okresie jesienno-zimowym, o szczegółach powiadomimy na stronach Weekendu Architektury oraz Agencji Rozwoju Gdyni.