05.05.14
Gdynia świętuje przystąpienie Polski do Unii Europejskiej

Z okazji 10. rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej Miasto Gdynia zaprasza wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających nasze miasto do wspólnego świętowania! Spotkajmy się 9 maja w pobliżu InfoBoxu przy ul. Świętojańskiej 30. W godzinach 14.00 - 19.00 na przybyłych czeka moc atrakcji. Przygotowana oferta zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Podczas festynu najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w wielu konkursach oraz grach i zabawach przybliżających im kulturę państw członkowskich. Dla nieco starszych organizatorzy również przygotowali liczne rozrywki, zarówno dla ciała jak i ducha. Artystyczną oprawę wydarzenia zapewnią występy wokalno – taneczne grup z MDK Gdynia oraz Gdyni po godzinach. Niewątpliwą gwiazdą imprezy będzie grupa Flycube, znana w Polsce z udziału w popularnym programie telewizyjnym Mam talent. Dodatkowo, przez cały czas trwania wydarzenia wśród najmłodszych widzów pojawi się profesjonalny clown, którego obecność każdorazowo jest gwarancją udanej zabawy. Razem z nich maluchy oraz ich rodzice poznają tajniki prawdziwej sztuki cyrkowej, a przede wszystkim żonglerki. O wygłodniałych zatroszczą się natomiast restauratorzy gdyńskiego Szlaku Kulinarnego, oferujący dania kuchni państw europejskich za jedynie 10 zł.

 

Warsztaty dla dzieci "Dzień Europy"

Najmłodszym proponujemy zajęcia plastyczno-techniczne o tematyce europejskiej. Będzie można własnoręcznie wykonać flagę Unii Europejskiej, stworzyć plakat ilustrujący hasło "Zjednoczeni

w różnorodności", zaprojektować paszport UE. Wśród animacji pojawią się m.in. nauka tańca belgijskiego, tworzenie wielkiej mapy Europy, megatwister, układanie wielkich puzzli z flagami państw europejskich, czy nawet… europejska gra w klasy. Przygotowanym atrakcjom towarzyszyć będzie malowanie buziek przez animatorów, cieszące się niegasnącą popularnością wśród najmłodszych.

 

Występ grupy akrobatyczno-tanecznej Flycube

Kulminacyjnym punktem programu artystycznego, niezwykle atrakcyjnym zarówno dla dzieci, jak

i starszej publiczności, będzie pokaz umiejętności akrobatycznych w wykonaniu grupy Flycube. Podczas eventu zaprezentują wyjątkowy show z dziedziny akrobatyki, baletu, gimnastyki i tańca, połączonych choreograficznie w zapierający dech w piersiach pokaz sztuki teatralno-cyrkowej, pełny ekspresji i piękna. W Gdyni Flycube pokaże dwa epizody akrobatyczne w wykonaniu kobiecym oraz fenomenalną „dwójkę męską statyczną”, znaną z pokazów w La Reve w Las Vegas.

Grupa Flycube specjalizuje się w organizacji widowisk artystycznych w stylu Cirque du Soleil. Popularność wśród polskiej publiczności zyskała dzięki udziałowi w programie rozrywkowym produkcji TVN - Mam Talent. Od tego czasu artyści gościli na największych światowych scenach, m.in. w Katarze, Dubaju, Austrii, Włoszech, Grecji. W Polsce grupa ta współtworzyła takie widowiska jak np. Magic Malbork, Sailing Show w Gdyni czy Architect’s dream w Warszawie. Przygotowywane przez zespół pokazy artystyczne łączą w sobie różne formy sztuki ruchowej. Artyści Flycube to mistrzowie w sporcie, aktorstwie, tańcu, balecie.

 

Smaki Unii oferowane przez gdyńskie restauracje

Wszystkich miłośników kulinariów zapraszamy do skosztowania dań inspirowanych smakami europejskimi, przygotowanych przez gdyńskich restauratorów. Z okazji 10. rocznicy akcesji do Unii,

w wybranych 10 restauracjach gdyńskiego Szlaku Kulinarnego serwowane będą dania z różnych regionów Europy - w promocyjnej cenie 10 zł.

 

Wykaz restauracji oraz dań kuchni europejskich:

Restauracja Coco 16.00 – 20.00

„Pokusa Jonssona” – tradycyjne szwedzkie danie w postaci zapiekanki z ziemniakami, anchovis, cebulą, masłem, śmietaną i białym pieprzem

 

Restauracja Da Vinci 16.00 – 19.00

Domowy makaron papardelle z kurczakiem i szpinakiem w sosie śmietanowym

 

Restauracja Kapitan Cook 16.00-19.00

Karkówka pieczona w sosie borowikowym, z kaszą gryczaną

i buraczkami

 

Restauracja La Luna Rossa 17.00 – 19.00

Spaghetti włoskie alla carbonare

 

Restauracja Lavenda Cafe&Galeria 15.00 - 20.00

Potrawy kuchni francuskiej

 

Restauracja Luka od godz. 14.00

Arancini z suszonymi pomidorami, szpinakiem

i czarnymi oliwkami w sosie pomidorowym i sałatą (danie wegańskie)

 

Restauracja Śródmieście 12.00 - 20.00

Szaszłyk z kurczaka i sera halloumi podawany z tzatzikami

i pitą

 

Restauracja The Towers 15:00 - 17:00

Fish&Chips – angielski klasyk

 

Cafeart U Muzyk'uff 18.00 – 22.00

Dania kuchni francuskiej

 

Restauracja W Ogrodach 17.00 – 19.00

Gulasz z gęsich żołądków podany na kaszy pęczak

z grzybami i świeżą pietruszką oraz plastrami buraka pieczonego