15.02.17
Festiwal Filmów Żeglarskich

Osiem filmów o tematyce związanej z żeglarstwem i opowiadających historie ludzi morza będzie można zobaczyć 18 lutego br. na Festiwalu Filmów Żeglarskich. Projekcje odbędą się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wstęp na filmy jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, a partnerami Pomorski Związek Żeglarski, miasto Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej i Związek Miast i Gmin Morskich. Jest to kontynuacja zeszłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich. Program Festiwalu zapowiada się bardzo interesująco. Zaprezentowane zostaną produkcje polskie, czeskie i niemieckie, ale także meksykańskie, amerykańskie czy australijskie. Obejrzeć będzie można opowieść (Niedzielny żeglarz) o meksykańskim żeglarzu, który zasłynął zwycięstwem w pierwszej edycji okołoziemskich regat Whitbread. Produkcja australijska "Cudownie ocalony" pokazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów regat Vendée Globe w 1996 roku, podczas których z 16 startujących jachtów, tylko 6 ukończyło wyścig. Prezentowany film jest wyjątkowy ze względu oryginalne zdjęcia filmowe realizowane podjętej podczas akcji ratowniczej. Ze względu na zasięg akcji i jej koszty w Australii podniosła się obszerna dyskusja publiczna na temat ponoszenia takich kosztów przez społeczeństwo, jak i kwestii bezpieczeństwa organizacji takich regat. Zaprezentowany zostanie również film "Ted" opowiadający historię Kapitan Tadeusz Olechnowicz, ostatniego komendanta „białej fregaty” – „Daru Pomorza” i pierwszego jego następcy – „Daru Młodzieży”. Zapraszamy miłośników żeglarstwa.


 

Program Festiwalu Filmów Żeglarskich

Sobota, 18 lutego, godzina 12.00-16.00

• „Ted" (20 minut) - film z 2016 opowiadający o kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie Daru Pomorza i pierwszym Daru Młodzieży.
• „Niedzielny żeglarz" (74 minuty) - historia Ramona Carlina, który z rodziną i przyjaciółmi wystartował na jachcie „Sayula II" w pierwszej edycji wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race. Meksykańska załoga te regaty nieoczekiwanie wygrała.
• „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera" (25 minut) - produkcja z 2009 roku o jednym z najsłynniejszych czeskich żeglarzy.
• „Aurora Ulani" (20 minut) - film o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie „Dharma Bum III", widzianych z perspektywy 10-letniej Aurory.
• „Od drewna do głębi" (5 minut) - krótki dokument o Benie Harrisie, który produkcję mebli porzucił dla produkcji drewnianych jachtów.
• „Samotnie na falach" (50 minut) - opowieść o czeskim żeglarzu Milanie Koláčku, który postanawia wystartować w regatach Mini-Transat.

Sobota, 18 lutego, godzina 17.00-20.00

• „Cudem ocalony" (52 minuty) - film o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendée Globe.
„Jedno proste pytanie" (88 minut) - historia dwójki młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż na daleką północ, do granicy lodów.