25.09.14
Dodajmy Gdyni skrzydeł! Ruszyło głosowanie na Skrzydła Trójmiasta

Gdynia InfoBox, Red Bull Air Race, Szlak Kulinarny Centrum Gdyni, Kolosy – to tylko niektóre gdyńskie projekty nominowane w plebiscycie Skrzydła Trójmiasta. Decyzja o tym, czy zdobędą prestiżowe nagrody, należy do czytelników portalu Trojmiasto.pl. Dodaj Gdyni skrzydeł i zagłosuj na gdyńskie projekty na stronie www.skrzydlatrojmiasta.pl. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 17 października w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

 

To już czwarta edycja plebiscytu, organizowanego przez portal Trojmiasto.pl co dwa lata. Nagrodę „Skrzydła Trójmiasta” przyznają nasi czytelnicy tym inicjatywom, imprezom i instytucjom, które znacząco zmieniają życie Trójmiasta – mówi Michał Kaczorowski, prezes portalu Trojmiasto.pl. Plebiscyt organizujemy co dwa lata, bo w takim okresie łatwiej dostrzec zachodzące w Trójmieście zmiany. Dzięki temu, rozpoczęte budowy mogą się zakończyć, idee okrzepnąć, obejrzane wydarzenia kulturalne nabrać kontekstu. W tym roku mamy 6 kategorii, w każdej 6 kandydatów do nagrody. Tym razem w ustaleniu nominowanych pomogli nam czytelnicy. Głosowanie zamykamy 16 października – tłumaczy.

 

Rzut oka na listę nominowanych może ucieszyć każdego gdynianina. We wszystkich sześciu kategoriach plebiscytu znalazły się gdyńskie przedsięwzięcia. Czy nominacje zamienią się w nagrody – to już zależy od nas. Wystarczy kilka kliknięć, by „uskrzydlić” gdyńskie projekty, których przedstawienie rozpoczynamy od kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta. Wśród nominujących uznanie znalazł Gdynia InfoBox. Gdyńskie Obserwatorium Zmian zostało docenione za metamorfozę terenu i ciekawą aranżację przestrzeni oraz za stworzenie nowego punktu widokowego i kameralnego zielonego skweru, który szybko stał się popularnym miejscem wypoczynku. Widok tłumów gdynian i turystów, wypoczywających na kocach, leżakach i ławkach na skwerku Żeromskiego oraz liczba kilkuset wydarzeń rocznie organizowanych w Gdynia InfoBox jest najlepszą rekomendacją, by oddać głos właśnie na tę nominację.

 

W kategorii Trójmiasto dla każdego honorowane są bezpłatne wydarzenia, które pokazują, że Trójmiasto sprawdza się jako arena wielkich imprez, przyciągających tłumy gości z Polski i zagranicy. Tu głosować można na dwie gdyńskie nominacje – Red Bull Air Race oraz Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Lotnicze mistrzostwa świata, które na gdyńskiej plaży i bulwarze obejrzało łącznie 855 tys. osób, to impreza, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Dodały skrzydeł nie tylko Gdyni, ale i całemu regionowi, bowiem turyści, którzy przybyli na to wydarzenie zabrali ze sobą piękne wspomnienia, a zostawili... wiele milionów złotych w pomorskich restauracjach, sklepach i hotelach. Zdecydowanie bardziej kameralny charakter mają spotkania podróżników, choć zawsze podczas „kolosalnego” weekendu hala Gdynia Arena pęka w szwach.

 

Kto z nas nie lubi dobrze zjeść? W redakcji Trójmiasto.pl zapewne jest wielu łasuchów, skoro temat dotyczący gastronomii urósł do rangi jednej z kategorii. Kulinarne Ożywienie Trójmiasta ma wyróżniać inicjatywy, które pobudzają do odkrywania nowych smaków. W ten opis znakomicie wpisuje się Szlak Kulinarny Centrum Gdyni, który funkcjonuje na co dzień, jednak swoje święto przeżywa dwa razy w roku. Podczas Weekendów Kulinarnych restauracje na szlaku oblegane są przez poszukujące wykwintnych smaków podniebienia (i ich właścicieli).

 

W młodej duchem Gdyni nie mogło zabraknąć przedsięwzięcia nominowanego w kategorii Młody Duch Trójmiasta. Wyróżniono Wrak Race, czyli spektakularne wyścigi samochodów, których czasy świetności dawno minęły. Impreza odbywa się dwa razy w roku w Adventure Park Gdynia Kolibki. W jej trakcie frajdę mają ścigający się kierowcy i liczna publiczność obserwująca ich zmagania, zaś po wszystkim najbardziej cieszą się właściciele okolicznych złomowców. Czy 17 października w Teatrze Muzycznym cieszyć się będą organizatorzy tych wyjątkowych zawodów? Nie sprawmy im zawodu!

 

Tematyka morska w mieście z morza i marzeń zajmuje poczesne miejsce. Potwierdzają to również nominacje w kategorii Trójmiasto blisko morza, w której znalazły się aż 3 przedsięwzięcia z gdyńskim rodowodem: pionierski projekt podwodnego hotelu realizowany przez Deep Ocean Technology, firma PCC Intermodal konsekwentnie rozwijająca zaplecze logistyczne polskich portów oraz biuro projektowe MMC Ship Design & Marine Consulting, nawiązujące do najlepszych tradycji polskiej myśli technicznej w okrętownictwie.

 

Ostatnią, jednak wcale nie najmniej ważną, kategorią jest Pomocna Dłoń Trójmiasta, w której nagradzane są inicjatywy i organizacje budujące społeczną więź między mieszkańcami. Jedną z nominowanych organizacji jest Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, założone przez grupę ochotników, m.in. byłych żołnierzy, policjantów, strażaków, nurków i ratowników medycznych. Członkowie POPR pomagają w poszukiwaniach zaginionych osób – podczas akcji ratowniczych po katastrofach i kataklizmach, ale też na mniejszą skalę, np. gdy ktoś zagubi się w lesie i nie daje znaku życia. Baza Pogotowia mieści się przy ul. Krzemowej w Wielkim Kacku.

 

Dodajmy, że w tej kategorii nominowana jest też Karta Dużej Rodziny, która funkcjonuje również w Gdyni, obok karty Gdynia Rodzinna.

 

Głosowanie wystartowało 24 września i potrwa do 16 października. Głosy można oddawać wyłącznie poprzez stronę www.skrzydlatrojmiasta.pl. Do wsparcia gdyńskich projektów zachęcamy już dziś, a dla tych, którzy potrzebują jeszcze trochę czasu do namysłu, będziemy sukcesywnie publikować opisy wszystkich nominowanych przedsięwzięć z Gdyni.

 

Dodajmy skrzydeł Gdyni!