24.01.21
Budżet Obywatelski 2021

Ponad 11 milionów zł jest do wydania na projekty w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wnioski można składać od 25 stycznia do 22 lutego br. W tym roku oprócz dzielnicowych wniosków małych i dużych można składać wnioski w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. 

Gdyński Budżet Obywatelski startuje 25 stycznia 2021. Jeśli macie pomysł na działania, innowacje i inwestycje potrzebne w waszej dzielnicy lub mieście, to już najwyższy czas, aby zacząć je opisywać. Wnioski będą przyjmowane bowiem do 22 lutego br. 

 

Jakie wnioski składamy?

- projekty dzielnicowe małe (których realizacja nie przekroczy 10 tysięcy złotych) 

- projekty dzielnicowe duże (które nie wyczerpią do 90% środków w puli dzielnicowej), 

- projekty miejskie (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych).  

Jak składać projekty?

• przez internet ― za pośrednictwem elektronicznego systemu, do którego przekieruje strona www.bo.gdynia.pl, oraz przez skrzynkę podawczą ePUAP: /LISGdynia/SkrytkaESP/ - wybierając formularz „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”,

• pocztą ― przesyłając wniosek na adres Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia, z dopiskiem „Projekt – Budżet Obywatelski”,

• osobiście ― w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych lub w recepcji centrum sąsiedzkiego Przystań Śmidowicza 49 (ul. Śmidowicza 49, Oksywie), w godzinach pracy tych instytucji.

Jakie projekty zgłaszać?

Projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji działań tzw. miękkich, w tym m.in. spotkań, warsztatów i wydarzeń. Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.

W tegorocznym budżecie utworzono nową kategorię Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. Tutaj można zgłaszać pomysły na działania ekologiczne tj. zwiększenie ilości zieleni w mieście, efektywnego gospodarowania wodą, udziału alternatywnych źródeł pozyskiwania energii czy zmniejszenia emisji CO2, a także działań edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych w tych obszarach.

Kto może składać wnioski?

Projekty miejskie muszą być zgłoszone przez grupę minimum trzech autorów. Projekty, które otrzymają pozytywną ocenę formalną będą dopracowywane podczas warsztatów, w których udział będą brali autorzy oraz urzędnicy oraz zainteresowani mieszkańcy. 

Ważne

W tym roku oryginały wypełnionych list poparcia projektu muszą zostać dostarczone (osobiście lub wysłane pocztą) do siedziby Laboratorium Innowacji Społecznych lub recepcji Centrum sąsiedzkiego Przystań Śmidowicza 49 najpóźniej do 22 lutego 2021 r.

Formularz projektowy oraz wskazówki dotyczące jego wypełniania są dostępne na www.bo.gdynia.pl.