27.07.19
Apartament Minimum - konkurs dla projektantów wnętrz

Weekend Architektury na stałe wpisał się już w kalendarz gdyńskich wydarzeń miejskich. W tym roku – w dniach 22-25 sierpnia – odbędzie się już jego IX edycja. Osią narracji tegorocznego festiwalu jest hasło „Minimum”, które poruszy dyskusje zarówno w obszarach wdrażania rozwiązań proekologicznych, pozostawiających jak najmniejszy ślad węglowy, jak i postulatów odwołujących się do uwzględniania przez planistów i architektów ważnych potrzeb społecznych w mieście.

Wydarzenie, podobnie jak w ostatnich latach, będzie się składało z kilkunastu otwartych, bezpłatnych modułów, w których uczestniczyć będą mogli zarówno miłośnicy architektury, urbanistyki i „dizajnu”, jak również zainteresowani mieszkańcy oraz przebywający w mieście turyści. Jak zawsze przyświeca nam idea, by zapewnić uczestnikom jak najbliższy kontakt z zagadnieniami związanymi z architekturą.

Po rocznej przerwie powracamy z naszym konkursem dla projektantów wnętrz. W przeszłości wyzwaniem stojącym przed uczestnikami było zaprojektowanie m.in. gdyńskiej czynszówki, współczesnego salonu gdyńskiego czy współczesnego atelier. Tym razem tematem przewodnim konkursu będzie inspirowany modernizmem Apartament Minimum.

link do regulaminu oraz Karty Zgłoszeniowe

Uczestnicy konkursu będą musieli zmierzyć się z problemem deficytu powierzchni użytkowej, wynikającej m.in. z rosnących kosztów mieszkań. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie wnętrza modernistycznego apartamentu o powierzchni do około 60 m² (na podstawie jednego z wybranych rzutów konkursowych), przeznaczonego dla rodziny z jednym dzieckiem. Ma to być przestrzeń, która będzie miejscem zarówno wypoczynku, zdalnej pracy, jak i wspólnego, rodzinnego spędzania czasu.

Projekt powinien być nie tyle stricte „oszczędny”, co możliwie najbardziej funkcjonalny, a także proponować oryginalną, współczesną wizję "nowoczesnego mieszkania".  Uczestnikom zaproponowane zostaną rzuty mieszkań, które powstawały w okresie 1937-1939 w Gdyni w obiektach przeznaczonych dla klasy średniej. Nasi jurorzy docenią charakter estetyczny bliski ideom modernistycznym architektów II RP, a także odniesienia do hasła przewodniego IX Weekendu Architektury – „Minimum”. Mile widziane będą też rozwiązania w duchu mieszkania inteligentnego (smart) oraz wykorzystujące elementy green architecture (np. ogród zimowy, ogród sensoryczny). Nieodzowną częścią każdego projektu będzie też jego krótki opis, w którym Autor przedstawi, jakie rozwiązania wykorzystano, co było inspiracją oraz dla kogo przeznaczony jest apartament.

Partnerami konkursu są: magazyn o wnętrzach „M jak Mieszkanie”, portal Urzadzamy.pl, Wydział Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej, Centrum Designu GdyniaStena Line, Pracownia CGL. 

 

Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce 24 sierpnia podczas Archi-Prelekcji w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wszystkie prace konkursowe, spełniające kryteria konkursu, zostaną zaprezentowane podczas wystawy, która odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 22-25 sierpnia jak również – już po zakończeniu wydarzenia – w Galerii Ratusz w Urzędzie Miasta Gdyni oraz/lub w gdyńskim InfoBoxie. Wszystkie prace znajdą się też w galerii internetowej na stronie internetowej Weekendu Architektury (www.weekendarchitektury.pl).

Uczestnicy konkursu zaprezentują swoje projekty na jednej planszy wielkości 60x80 cm, zawierającej wizualizacje autorskiej koncepcji wraz z jej opisem oraz informacją o pracowni/projektancie. Plansza ta, zawierająca rysunki, szkice lub renderingi komputerowe, powinna zostać przygotowane w pliku graficznym w formacie PDF, TIF, JPG lub cdr (ver. 13). Plansze zostaną wydrukowane na koszt organizatora przeglądu.

Informacje o przeglądzie trafią do mediów branżowych – drukowanych oraz internetowych. Obszerne relacje z wydarzenia znajdą się m.in. na stronie urzadzamy.pl, w „M jak Mieszkanie” oraz na stronie internetowej i Facebooku Weekendu Architektury.

Jury konkursu, w skład którego wejdą m.in. Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna magazynu „M jak Mieszkanie”, Paulina Kisiel, architektka, szefowa Centrum Designu Gdynia, dr arch. Radosław Czerniejewski, projektant i architekt wnętrz wykładowca, dr arch. Tomasz Zmyślony, wykładowca Wydziału Architektury ASP w Gdańsku, przyzna nagrody finansowo-rzeczowe trzem najwyżej ocenionym projektom.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie karty zgłoszeniowej, której oryginał wraz z pracą konkursową powinien zostać dostarczony do 16.08.2019 r.

link do regulaminu oraz Karty Zgłoszeniowej