22.04.18
Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona modernizmowi europejskiemu ze szczególnym uwzględnieniem Gdyni odbędzie się 24-26 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Do 30 kwietnia trwają zapisy na konferencję. 

To już szósta edycja konferencji, która co roku przyciąga do Gdyni nowych prelegentów zainteresowanych architekturą modernistyczną. Tegoroczna edycji nosi tytuł „Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni. Architektura XX w. - badania i popularyzacja". Konferencja rozpocznie się uroczystością przystąpienia Gdyni do organizacji DOCOMOMO, skupiającej miasta i badaczy, związanych z dziedzictwem modernizmu w historii architektury. 

Podczas dwudniowych wykładów będzie można posłuchać wystąpień omawiających przykłady modernistycznej sztuki europejskiej m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, na Litwie i Libanie. Wśród prelegentów pojawią się specjaliści z Portugalii, Izraela, Berlina, Włoch, Eryteri. 

 

Specjalny blok tematyczny został przygotowany dla omówienia gdyńskiego modernizmu. Dr Artur Tanikowski z Muzeum Historii Żydów Polskich dokona porównania miejskich pejzaży kulturowych Gdyni i Tel Awiwu. Dr Marcin Szerle i Weronika Szerle w swoim wykładzie skupią się na willi czynszowej na gdyńskich działkach jako przykładzie funkcjonalnego i społecznego wymiaru architektury mieszkaniowej dzielnicy, na tle równoległych realizacji doby modernizmu. Dr Anna Orchowska-Smolińska przyjrzy się architektonicznym środkom wyrazu w kształtowaniu modernistycznych witryn i parterów gdyńskich budynków. Prof. Maria Jolanta Sołtysik omówi architekturę gdyńskich kościołów. Panel otworzy wykład dr Andrzeja Szczerskiego Gdynia i geografia architektury modernistycznej w II Rzeczypospolitej.  

 

Drugiego dnia konferencji zostanie wręczony medali CIVITAS E MARI za ochronę dziedzictwa modernizmu. Ostatni dzień konferencji zarezerwowany został na prezentację architektury modernistycznej w terenie.