03.08.12
Wystawa LEGENDA MORSKA GDYNI - Miejsca - Wydarzenia - Ceremoniały

Wystawa - LEGENDA  MORSKA  GDYNI. Miejsca – Wydarzenia – Ceremoniały

 To pierwsza wystawa fotograficzna z cyklu prezentacji Legendy Morskiej Gdyni. Fotogramy uszeregowane w trzy grupy – Miejsca – Wydarzenia – Ceremoniały pokazują wycinek wielkiej morskiej historii miasta. Współczesne zdjęcia pokazują obiekty ze szlaku wytyczonego w ramach projektu Legendy Morskiej Gdyni. Odwołuje się także do spektakularnych wydarzeń morskich ostatnich lat jak popularne zloty żaglowców Tall Ships’ Race, Gdynia Sailing Days czy Baltops. Ceremoniały to z kolei zwrócenie uwagi na opartą na wielowiekowej tradycji swoistą marynarską obyczajowość. 

Miejsca

Szlak Legendy Morskiej Gdyni oparty jest na ciągu ulicy 10 Lutego, Skweru Kościuszki, Alei Jana Pawła II, od budynku Polskich Linii Oceanicznych po pomnik Josepha Conrada. To naturalna oś, wokół której zbudować można niemal kompletny wykład morskiej historii. A spacer prostopadłą do niej ulicą Waszyngtona, to z kolei prawdziwe wejście w legendę gdyńskich pionierów. gdyńskich rodzin.  Wszystko na ledwie kilkuset metrach niewielkiej ulicy śródmieścia Gdyni. To prawdziwe fundamenty Legendy Morskiej Gdyni.

Wydarzenia

W 1974 r. Gdynia po raz pierwszy była bazą zlotu żaglowej flotylli. Tłumy odwiedziły pokłady słynnych  żaglowców. W latach 1992, 2003, 2009 i 2011 ponownie na mapach żeglarskich zlotów pojawiała się Gdynia. A kolejne rekordy frekwencji przekonywały jak popularne są  spotkania pod wielkimi żaglami.

Ale żeglarska Gdynia to także małe łódki klas olimpijskich i przygotowawczych. Gdynia Saling Days –cykl regatowych zmagań przyciąga na start wiele sław współczesnego żeglarstwa. Gdyńska marina na co dzień żyje regatowym i rekreacyjnym pływaniem pod żaglami..

Ceremoniały

Marynarska tradycja wypełniona jest legendami obudowanymi barwnym morskim ceremoniałem.  Dzisiaj najpełniej poznać można ten  morski elementarz na muzealnym niszczycielu „Błyskawica”. Zbliżone kanony morskiego ceremoniału obserwujemy na żaglowcach szkolnych, niektóre z  tych uświęconych wielowiekową tradycją morskich zwyczajów stosuje się także we flocie handlowej. Stanowią nieodłączną część frapującej morskiej legendy.

Wytyczenie szlaku Legendy Morskiej Gdyni to próba opowiedzenia fascynującej historii poprzez jej, pozostawione w mieście, wyraziste ślady - budynki, wydarzenia, miejsca, statki, okręty, ludzie. Chodzi o to by zrozumieć jak morze ukształtowało miasto, zdeterminowało jego zmienny w czasie rozwój. To tylko wybór, bo praktycznie cała Gdynia jest morską legendą.

Wystawa eksponowana będzie w siedzibie Miejskiej Informacji, przy ul. 10 Lutego 24, do 22 sierpnia 2012.