Wyróżnienie - Punkt Informacyjny Gdynia

Opis projektu


Nasza epoka każdego dnia wybiera swój styl.


Mamy go przed oczami. Oczami, które nie widzą.   

„W stronę architektury”, Le Corbusier

Gdynia w ostatnich latach bardzo rozwinęła swój sektor kreatywny, który łączy design, edukację, biznes i promocję regionu. Ostatnie inicjatywy miasta to m.in.: Centrum Designu Gdynia, działające w  ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, oraz uhonorowany wieloma nagrodami letni festiwal Gdynia Design Days. Jest coraz więcej możliwości, by zobaczyć miasto na nowo np. podczas otwartych wykładów „Weekendu architektury”, czy przy zorganizowanych spacerach „Szlakiem gdyńskiego modernizmu”.

Idąc takim śladem promowania Gdyni, zarówno pośród jej mieszkańców jak i przyjezdnych, postanowiłam poszukać formy, która kojarząc się z tym wyjątkowym miastem, nie byłaby kolejnym „obcym” obiektem. Chciałam, aby był to pewnego rodzaju łącznik między teraźniejszością, a piękną modernistyczną Gdynią z czasów międzywojennych. Wizerunek miasta zachowany na fotografiach jest wytyczną rozważań i dociekań, które mają wyjaśnić wątpliwości związane z rozwojem miasta, ustalaniem detali architektury. Są to poszukiwania i ustalenia fascynujące i emocjonalne, kiedy fotografia jest jedynym śladem miejsc nieistniejących. Przeglądając rodzinne zdjęcia i wertując albumy o Gdyni natknęłam się na - nieistniejącą już - małą architekturę z pl. Kaszubskiego w centrum miasta.

Historyczny pawilon komunikacyjny zbudowano w połowie lat 30. Swoją formą nawiązywał do budynków, jakie w tym czasie powstawały i do dzisiaj są wizytówką miasta. Modernistyczny obiekt stanowił połączenie kasy biletowej i wiaty przystankowej dla podróżnych. Bez specjalnej ingerencji  w pierwotną funkcję przystanku, stworzyłam koncepcję pawilonu turystyczno-informacyjnego dla wszystkich odwiedzających Gdynię oraz dla samych mieszkańców. Punkty tego typu, o dopasowanym dla danej sytuacji programie, mogłoby być docelowo powielane na mapie miasta w kluczowych strefach.

"Z jednej strony - chcąc zwrócić uwagę na unikatowy charakter architektury Gdyni, a z drugiej strony zmierzyć się z zadaniem opisania nowej koncepcji na rekonstrukcji wartościowego obiektu, podjęłam się projektu pt. Punkt informacyjny – nowa funkcja zrekonstruowanego modernistycznego pawilonu w Gdyni". 

konkurs - "Kreacje - realizacje - współczesne inspiracje modernizmem"
I nagroda - "Transatlantyki" - Tomasz Czuban
II Nagroda - "Mali Moderniści" - pracownia Mali
III Nagroda - "Superjednostka mieszkalno-produkcyjna" Piotr Gniewek
Nagroda Specjalna - Pracownia Architektoniczna NANU
Wyróżnienie - Punkt Informacyjny Gdynia
Wyróżnienie - herb minimalistyczny - Radosław Wesołowski
Wyróżnienie - mała architektura plażowa inspirowane modernizmem
Wazonik ONENESS
Hotel Antares - pokoje wzorcowe inspirowane modernizmem
Budynek portierni i infrastruktury technicznej osiedla Fort Forest
Miejski Zdrój

Opis pracowni/projektanta

JUST INTERIORS – Justyna Kasperska to kreatywna pracownia projektowa powstała z kobiecej inicjatywy.

Profesjonalnie zajmuję się architekturą wnętrz. Projektuję przestrzenie prywatne, komercyjne oraz elementy wyposażenia wnętrz. Kompleksowo obsługuję inwestycje oraz nadzoruję ich realizacje.

Fachowa wiedza zdobyta na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie jak i doświadczenie na trójmiejskim rynku wnętrzarskim gwarantuje profesjonalne projekty i doradztwo zakresie doboru materiałów.

Jako projektant tworzę relacje między człowiekiem a otoczeniem. W mojej pracy przede wszystkim stawiam na funkcjonalność, estetykę i prostotę dopasowaną do indywidualnego klienta.

www.justinteriors.pl