<< wróć

Hotel Antares - pokoje wzorcowe inspirowane modernizmem

   Projekt wykonawczy wnętrz wzorcowych pokoi hotelowych zakładał stworzenie przestrzeni funkcjonalnej, odpornej na zużycie i pozbawionej zbędnych detali,  a także zabarwionej wyrazistym odniesieniem do charakteru Gdyni. W kontekście idei ,,mniej znaczy więcej” oraz promocji miasta, naturalną inspiracją w projekcie stał się Gdyński Modernizm. Stanowił motyw przewodni zarówno w warstwie estetycznej, jako autorskie zdjęcia przedstawiające budynki wpisane do rejestru zabytków, oraz funkcjonalnej, jako szereg rozwiązań użytkowych determinujących charakter wnętrza i jego wyposażenia. W celach promocji Gdyńskiego Modernizmu projekt zakładał umieszczenie w pokojach hotelowych informacji o budynku znajdującym się na zdjęciu i jego projektancie.

 Projektowane meble hotelowe swoją formą odnoszą się do stylistyki charakterystycznej dla okresu funkcjonalizmu, m.in. poprzez zaokrąglony narożnik biurka i kubiczne proste elementy bez zbędnych detali. Zastosowana w projekcie wykładzina dywanowa inspirowana jest wzorem ceramicznych gorsecików, znajdujących się na posadzkach wielu gdyńskich modernistycznych zabytków. Wzór  wykładziny posiadającej wszelkie atesty został wydrukowany bezpośrednio na niej według projektu.

    W ramach projektu powstały dwa wzorcowe pokoje hotelowe wraz z łazienkami. Oba prezentują wizerunek gdyńskiego Bankowca. W projekcie opracowane zostały również detale odgrywające istotną rolę w kształtowaniu nowego wizerunku i promocji tj. wieszaki na ubrania, których forma nawiązuje do charakterystycznych zaokrąglonych narożników, breloki do kluczy, zaokrąglone otwory-uchwyty we frontach mebli czy nietypowe biurko, którego kształt blatu odnosi się do gdyńskich budynków modernistycznych z okresu międzywojennego.

konkurs - "Kreacje - realizacje - współczesne inspiracje modernizmem"
I nagroda - "Transatlantyki" - Tomasz Czuban
II Nagroda - "Mali Moderniści" - pracownia Mali
III Nagroda - "Superjednostka mieszkalno-produkcyjna" Piotr Gniewek
Nagroda Specjalna - Pracownia Architektoniczna NANU
Wyróżnienie - Punkt Informacyjny Gdynia
Wyróżnienie - herb minimalistyczny - Radosław Wesołowski
Wyróżnienie - mała architektura plażowa inspirowane modernizmem
Wazonik ONENESS
Hotel Antares - pokoje wzorcowe inspirowane modernizmem
Budynek portierni i infrastruktury technicznej osiedla Fort Forest
Miejski Zdrój

O autorach

Karolina Golec Ludwiczak, Architekt wnętrz

Ukończyła Architekturę Wnętrz na Wydziale Architektury i Wzornictwa oraz Edukację Artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z Architektury Wnętrz uzyskała w 2009 roku z wyróżnieniem. Brała udział w wystawie finalistów konkursu „Dialog w Przestrzeni” na I Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz INAW 2010 w Krakowie. Odbyła praktyki w pracowni architektonicznej Arch Deco z siedzibą w Gdyni. Wraz z zespołem architektów przeprowadziła Gminną Ewidencję Zabytków na terenie Województwa Pomorskiego. Od 2009 roku prowadzi zajęcia w Sopockiej Szkole Wyższej na kierunku Architektura Wnętrz oraz Architektura i Urbanistyka. Samodzielnie prowadzi zajęcia z Technik Prezentacji i Projektowania Kierunkowego Architektury Wnętrz.

Radek Czerniejewski, Architekt wnętrz

Ukończył Wydział Architektury i Wzornictwa na Kierunku Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2011 roku. Projekt dyplomowy został nominowany do ogólnopolskiej wystawy “Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2011” organizowanej przez ASP w Katowicach. W 2011 roku został przyjęty na Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Gdańskiej ASP gdzie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Prowadzi zajęcia na kierunku Architektura Wnętrz na Specjalności Projektowanie w Krajobrazie Kulturowym, a także w Sopockiej Szkole Wyższej na kierunku Architektura i Urbanistyka oraz Architektura Krajobrazu i Architektura Wnętrz. W 2013 roku wszczęty przewód doktorski na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku.