<< wróć

13.03.18
Budżet Obywatelski 2018 - wnioski złożone

142 wnioski wpłynęły do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Najbardziej aktywni byli mieszkańcy trzech dzielnic - Dąbrowy, Małego Kacka i Wzgórza św. Maksymiliana.

Najwięcej spośród zgłoszonych wniosków (71) dotyczy sportu i rekreacji. 66 projektów związanych jest z organizacją przestrzeni publicznej, 34 to pomysły z zakresu organizacji ruchu oraz 34 to propozycje organizacji zieleni i ochrony środowiska.

Jedną z nowości tegorocznego Budżetu Obywatelskiego 2018 była możliwość składania projektów znajdujących się na pograniczu dzielnic. Mieszkańcy skorzystali z tej możliwości i zaproponowali wspólne projekty dla dzielnic: Kamienna Góra - Wzgórze św. Maksymiliana, Grabówek - Działki Leśne – Witomino oraz Babie Doły i Obłuże.

Wśród zgłoszonych pomysłów pojawiło się m.in. utworzenie toru rowerowego, zainstalowanie trampoliny ziemnej, ustawienie ogólnodostępnego alkomatu, montaż fontann wody pitnej. Gdynianie zaproponowali również wykonanie ozdobnych murali, montaż hamaku miejskiego oraz paneli słonecznych, a także założenie ogrodu sąsiedzkiego. 

-  Liczba zgłoszonych projektów pokazuje, że gdynianom niezmiennie nie brakuje pomysłów na zmiany w mieście i że zależy im na rozwoju dzielnic, swojego najbliższego sąsiedztwa – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. –  Cieszy mnie, że wśród zgłoszonych wniosków są kontynuacje czy rozwinięcia przedsięwzięć, które wygrały w poprzednich edycjach, że autorzy, których znamy z lat ubiegłych, wciąż przygotowują nowe wnioski oraz że ci, którym zabrakło szczęścia w poprzednich głosowaniach, próbują sił jeszcze raz. To dowód na to, że wokół naszego gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego zawiązała się grupa stałych, aktywnych mieszkańców pełniących nierzadko rolę liderów swoich lokalnych społeczności. 

 W tegorocznej edycji pula środków Budżetu Obywatelskiego do podziału na wszystkie dzielnice wynosi 5 898 400 zł. Wszystkie projekty są zamieszczone na stronie BO. Teraz następuje sprawdzanie projektów pod względem formalnym, które potrwa do 6 czerwca. 

Głosowanie rozpocznie się 18 czerwca i zakończy 2 lipca. Jego wyniki zostaną ogłoszone do 9 lipca. 

Wnioski zgłoszone do BO 2018 można przeczytać  tutaj.