07.08.15
Wystawa Gdyńskiego Szlaku Modernizmu - „Profesor Zbigniew Kupiec – Architekt z Gdyni”

„Profesor Zbigniew Kupiec – Architekt z Gdyni” - wystawa o architekcie gdyńskiego modernizmu w Gdynia InfoBox

Wystawa została zorganizowana z okazji 110-tej  rocznicy urodzin oraz 25-tej rocznicy śmierci profesora i architekta Zbigniewa Kupca, który w latach 1933-1939 działał aktywnie - projektowo, na terenie Gdyni, głównie w duecie z architektem z Tadeuszem Kossakiem. Wiele z jego zrealizowanych projektów zostało współcześnie uznane za zabytki architektury modernistycznej. Po wojnie znany był jako twórca  architektury regionalnej z jej flagowym obiektem, jakim jest Dom Turysty w Zakopanym. Twórczość Zbigniewa Kupca pokazuję ewolucję stylistyczną od modernizmu do regionalizmu.

Wystawa prezentowana będzie w Gdyni InfoBoxie, w obiekcie wieży widokowej, od 14 sierpnia do 27 września 2015 r. Wernisaż odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 16.00, po którym o godzinie 16.30 nastąpi prelekcja dr hab. inż. arch. Kazimierza Butelskiego adiunkta z habilitacją Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a prywatnie wnuka Zbigniewa Kupca.

Wystawa objęta jest patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu oraz celebracji uznania układu urbanistycznego Gdyni Pomnikiem Historii ponadto stanie się ważnym elementem programu wydarzenia:

  • Weekend Architektury w Gdyni, w dniach 24-27 września 2015 r.

Organizacja wystawy wiąże się także z przypadającym w tym roku Jubileuszem Politechniki Krakowskiej, której  to wykładowcą był Zbigniew Kupiec, a w której to w latach od 1962 - 1975 pełnił funkcję kierownika Katedry Projektowania  Budynków Użyteczności Publicznej. Patronat nad wystawą objął także Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.

Kotwica