26.08.15
Wejherowo szlakiem nut kaszubskich

14 postumentów z nutami kaszubskimi rozmieszczonych w różnych miejscach Wejherowa tworzy szlak nut kaszubskich umożliwiający zwiedzenie najważniejszych atrakcji w mieście. Przy ostatnim  elemencie można posłuchać  tradycyjnej kaszubskiej wyliczanki wygrywanej na akordeonie przez Kaszuba siedzącego na ławce.

Rozstawione w mieście elementy tradycyjnej pieśni kaszubskiej wskazują na najważniejsze w mieście atrakcje. Wędrując szlakiem można zwiedzić m.in. Kościół św. Anny, Rynek, Park Miejski, Filharmonię Kaszubską czy Kalwarię Wejherowską. Przy ostatnim postumencie ustawiono nietypową rzeźbę wieńczącą szlak – postać Kaszuby wygrywającego na akordeonie popularną wyliczankę. Aby posłuchać kaszubskiego alfabetu należy przycisnąć jeden z klawiszy akordeonu. Rzeźba autorstwa Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego powstawała przez osiem lat.


- Szlak Kaszubskich Nut to pomysł na trasę po Wejherowie, ukazującą zabytki, piękne miejsca i nowoczesne obiekty, którymi możemy się pochwalić - mówi prezydent Wejherowa, Krzysztof Hildebrandt. - Elementy tego szlaku stanęły w miejscach najbardziej atrakcyjnych dla turystów i mieszkańców. Połączenie zwiedzania najciekawszych punktów miasta z popularnymi nutami stanie się nową atrakcją turystyczną o charakterze edukacyjnym, akcentującym elementy historii Wejherowa i kultury kaszubskiej. Zapraszam mieszkańców i turystów do spacerów Szlakiem Kaszubskich Nut, aby ciekawie spędzić czas i lepiej poznać swoje miasto.


- Nuty Kaszubskie to nie tylko akcent folklorystyczny, gdyż w czasie zaborów pruskich stanowiły one rodzaj Hymnu Kaszubów, mówiącego o tym, że Kaszubi mają swoją stolicę, swoją kulturę i swój język – mówi Stanisław Janke, pisarz wejherowski.  Jego zdaniem ta wyliczanka, choć znana w różnej postaci wśród narodów europejskich, na Kaszubach stanowiła rodzaj protestu przeciwko germanizacji. Sam fakt, iż śpiewano ją po kaszubsku, był rodzajem manifestacji języka i kultury kaszubskiej.

Pierwszy postument znajduje się w sąsiedztwie kościoła św. Anny, 14 - ostatni w Parku Miejskim.