17.12.15
Wejherowo atrakcyjne turystycznie

Wejherowo uznane zostało za Gminę Atrakcyjną Turystycznie w plebiscycie Orły Polskiego Samorządu. Wejherowski Szlak Nut Kaszubskich został natomiast wyróżniony w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa pomorskiego.

Nagroda specjalna i tytuł Gminy Atrakcyjnej Turystycznie nadawany jest gminom i miastom podejmującym działania na rzecz rozwoju turystyki w regionie, które wykorzystując swoje walory oraz potencjał rozwojowy dążą do umocnienia swojej pozycji.

Miasto Wejherowo zostało docenione za stałe wdrażanie działań oraz prowadzenie inwestycji wpływających na podnoszenie atrakcyjności turystycznej. Kapituła konkursu, przy swojej ocenie, brała pod uwagę, zarówno istniejącą infrastrukturę turystyczną w mieście, jak również plany jej rozwoju, prowadzone przez samorząd działania na rzecz ochrony środowiska i realizowane działania promocyjne. Wysoka kompleksowa ocena wszystkich tych elementów pozwoliła miastu na zdobycie złotej statuetki w kategorii miast i tytuł Gminy Atrakcyjnej Turystycznie.

- Cieszy mnie to wyróżnienie i docenienie turystycznych walorów Wejherowa na forum ogólnopolskim – mówił Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa odbierając nagrodę. - Wejherowo to doskonałe miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Staramy się, aby oferta miasta wychodziła naprzeciw osobom poszukującym interesujących zabytków historycznych stanowiących o kulturze regionu, urokliwych krajobrazów, jak i tym, którzy cenią sobie wypoczynek i rekreację.

Plebiscyt realizowany jest w ramach Narodowego Programu Promocji Polska Przedsiębiorczość, przy poparciu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Organizatorem plebiscytu jest Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl oraz Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług.

Szlak Nut Kaszubskich 

Urbaniści i architekci wybierali najlepiej zorganizowane przestrzenie miejskie w województwie pomorskim. Do konkursu zgłoszonych zostało 39 inwestycji. Wejherowski projekt otrzymał wyróżnienie za indywidualne podejście do interwencji w przestrzeń publiczną miasta oraz niekonwencjonalne nawiązanie do kultury i tradycji kaszubskiej. 

Szlak tworzy 14. elementów z poszczególnymi nutami tradycyjnej pieśni kaszubskiej o charakterze wyliczanki. Spacerując Szlakiem Nut Kaszubskich można zwiedzić najważniejsze miejsca Wejherowa m.in. Kościół św. Anny, Rynek, Park, Filharmonię Kaszubską czy Kalwarię Wejherowską.