10.05.10
JAZZ w Gdyni i ... na promach z Gdyni

Gdynia ciągle rozwija swoje instrumentarium w obszarze miejsc, form i pomysłów na ofertę kulturalną, w której króluje Jazz. Port w Gdyni, był nie tylko oknem handlowym na świat Polski, ale nie rzadko także kulturalnym. Popularność Jazzu  w naszym kraju, można powiedzieć, że przypłynęła ... wraz z przywożonymi odbiornikami radiowymi, płytami winylowymi oraz nagraniami na taśmach szpulowych. O krótkiej historii Jazzu w Gdyni i w Polsce już niedługo zaczniemy opowiadać na naszej specjalnej podstronie, zaś stały repertuar jazzu w Gdyni, umieszczamy na podstronie "Dzieje się" Szlaku Kulinarnego, w tym także z kawiarni i klubów, które nie są restauracjami na Szlaku.

Jedną z największych tradycji Jazzu na Wybrzeżu rozpoczął Sax Club, który obecnie gości w klubie "UCHO" - prawdziwym tyglu muzycznym Gdyni. Dzisiaj o godz. 20:00 w Sax Clubie usłyszymy znakomitą formację Międzynarodowe Trio Jazzowe Bergonzi/Lemańczyk/Kochan. 

Warto odnotować także pojawienie się "pływającej" formuły jazzu w Gdyni - Projekt "Sea of Jazz"   promowego przewoźnika Stena Line (świętującego swoje 15-lecie w Gdyni!), dzięki któremu, możemy połączyć przyjemność morskiego pływania (24 h) - z przyjemnością słuchania wybornego jazzu. Na pokładzie promów czekają nas jeszcze koncerty:

  • Arek Skolik Trio - 25 maja
  • Wojciecha Karolaka - 6 czerwca
  • Ilony Damięckiej feat. Maciek Sikała - 13 czerwca

JAZZ ze względu na swoją ponadpokoleniowość i ponadnarodowość, znakomicie wpisuje się w wizerunek miast bałtyckich, w tym także Gdyni i całego Trójmiasta.