24.05.10
GDYNIA - rusza sezon wielkich wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz przemysłów kreatywnych!!! dzisiaj otwatcie 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

35 edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zainaugurowała sezon kulturalno-festiwalowy w Gdyni.

Prawdziwa uczta dla miłośników wielkiego ekranu, w tym pokazy 35 najnowszych polskich produkcji filmowych, w tym 20 w ramach konkursu Głównego oraz 15 filmów w ramach przeglądu Panorama Polskiego Kina. 

Kolejną gratką dla miłośników kina, będzie Konkurs Kina Niezależnego oraz Konkurs Etiud Fabularnych Młodego Kina.W tym konkursie będziemy mogli obejrzeć i ocenić, pierwsze próby studentów i absolwentów szkół filmowych. Temat o tyle ważny, że część z pokazywanych etiud, mini produkcji, może stanowić dorobek przyszłych studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która w czerwcu zakończy pierwszy nabór.

Tradycyjnie oprócz zmagań festiwalowych, gościmy specjalne pokazy towarzyszące. W zeszłym roku była to retrospekcja Romana Polańskiego, w tym roku znakomite kino skandynawskie z Norwegii i Islandii. Pokazy z tego przeglądu zobaczymy na Plaży Śródmiejskiej. W czwartek w scenie na plaży, usłyszymy koncert wybitnego jazzmana Jana Garbarka. 

Symbolem tegorocznego festiwalu oprócz znakomitego plakatu, będzie wielki namiot na plaży, który będzie mógł pomieścić prawie 1500 celebrytów oraz zaproszonych gości.

Miasto tradycyjnie świętuje razem z Festiwalem. W restauracjach na szlaku kulinarnym, tradycyjnie odbywać się będzie wiele specjalnych, zamkniętych bankietów, ale także codziennie w porze obiadowej czy wieczornej, będziemy mieli ułatwione zadanie, żeby spotkać się twarzą w twarz z gwiazdami małego i wielkiego ekranu.

Już 12 czerwca rozpoczyna się kolejne prestiżowe i strategiczne dla miasta wydarzenie jakim są Gdynia Design Days, organizowane po raz III, wspólnie przez Miasto Gdynia oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego z Warszawy.

Gdynia Design Days potrwają od 12 do 20 czerwca, 14 czerwca oficjalna konferencja prezentująca dla mediów i partnerów koncept tegorocznego wydarzenia. GDD buduje swój wizerunek w obszarze wzornictwa krajów Akwenu Morza Bałtyckiego (powracają, w tym roku Dni Designu Krajów Bałtyckich), a także wspierając młodych projektantów z Polski, w tym Gdyni i Pomorza. Najbardziej wizerunkową częścią GDD jest miasteczko kontenerowe na Placu Grunwaldzkim (Design w kontenerach), z prezentacjami oraz miejscami spotkań młodych projektantów oraz animatorami kreatywności wśród dzieci i młodzieży.

Tegoroczne Gdynia Design Days odbywa się pod hasłem "Otwarte na dobry design". Na wystawach w Muzeum oraz m.in. w konterac, zaprezentowane zostaną nowe idee, koncepcje i produkty z zakresu estetycznego wzornictwa. W tegorocznej edycji szczególnie istotne będą najnowsze trendy w projektowaniu, związane z nowymi wyzwaniami, jakie stawia w naszym codziennym życiu globalna gospodarka i globalna kultura

Bardzo ważną rolę pełnią w GDD warsztaty, spotkania oraz konferencje w zakresie współpracy biznesu, przedsiębiorców z projektantami, w tym roku w ramach projektu Dni Biznesu Kreatywnego, dobędą się warsztaty z cyklu  "Zaprojektuj Swój Zysk", organizowane po raz kolejny we współpracy Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Więcej informacji o programie letnim w Gdyni na stronie www.kulturalnagdynia.pl oraz w materiałach z biura prasowego UM Gdyni.