05.07.13
Archi Foto Wystawa - „Współczesne inspiracje gdyńskiego modernizmu”

Zapraszamy na wernisaż - otwarcie wystawy fotograficznej pt.

„Współczesne inspiracje gdyńskiego modernizmu”:

Miejsce: Gdynia InfoBox, I piętro – sala multimedialno-wystawiennicza

Czas: 14:30, 6 lipca

Wystawa potrwa do 28 lipca

Organizator: samorząd Miasta Gdyni

Koncepcja i realizacja: Agencja Rozwoju Gdyni

Autorzy fotografii: Przemysław Kozłowski, Grażyna Lebiedzińska, Magdalena Motylińska, Jan Netzel, Bartek Patelczyk, Maciej Pytlik, Dariusz Sobiecki, Angelika Wysocka

Wprowadzenie: 

Wystawa jest efektem prac trójmiejskich fotografików zafascynowanych architekturą modernizmu gdyńskiego. Jak się okazuje, postrzeganie modernizmu przez artystów, twórców może być bardzo subiektywne i nie do końca zgodne z poglądami historyków architektury. Wielu uczestników konkursów fotograficznych "Gdyński modernizm w obiektywie", m.in. w kategoriach Rytm, geometria, symetria i asymetria, gra światłocieni, jako obiekty swoich prac wybrało współczesne realizacje architektoniczne,  niewątpliwie inspirowane modernizmem przedwojennym. Czy więc modernizm gdyński wciąż żyje i rozwija się współcześnie? nie odpowiadamy na to pytanie, jedynie zapraszamy do obejrzenia efektów Foto inspiracji, młodych fotografików trójmiejskich.

Geneza - opis:

Gdynia i jej architektura kojarzą się najczęściej z okresem lat 30., w tym dynamicznym rozwojem modernistycznej zabudowy Śródmieścia. W mieście zbudowano wówczas zarówno całe pierzeje oszczędnych w formie i wyrazie kamienic w nurcie wczesnego funkcjonalizmu, jak i odważne,  ekspresyjne budynki, uważane do dzisiaj za znakomite przykłady awangardowych nurtów modernizmu w Europie Śródkowo-Wschodniej. 

Duch modernizmu przetrwał przez kolejne dziesięciolecia, i jak się możemy dzisiaj przekonać, wciąż inspiruje zarówno projektantów, samych mieszkańców, instytucje publiczne, deweloperów trójmiejskich,

a także pasjonatów architektury i fotografowania. Celem wystawy jest promocja gdyńskiego modernizmu, jako nieustannego źródła inspiracji kolejnych pokoleń architektów.