<< wróć

16.12.09
Akademia Marki Miejsc - 10 -11 XII dwa kolejne szkolenia już za nami

10 grudzień

Bardzo ciekawą tematykę miały dwa ostatnie wydarzenia w ramach Akademii Marki Miejsc. 10 XII - przeprowadziliśmy szkolenie połączone z ćwiczeniami praktycznymi i warsztatem pt. "Czytelne miasto, czyli jak zbudować dobry SIM" (prowadzący Hubert Gonera i Jacek Debis), jeden z ostatnio najbardziej gorących i ważkich tematów w marketingu miejsc oraz zarządzaniu informacją miejską w przestrzeni. Tematyka SIM, czyli Systemu Informacji Miejskiej, od genezy, jego struktury - z czego sie składa, jakie warunki powinien spełnić dobry SIM, krytyczną ocenę wybranych SIM z Polski oraz kilkanaście Case Study budowania SIM z Polski i ze świata (m.in. Bristol, Londyn, Warszawa, Split, Stratford, Zlin, Turnov - na zdjęciu), stanowiła pierwszą część szkolenia - reasumuje prowadzący Pan Hubert Gonera z landbrand s.c.
W ramach pracy w grupach, bardzo ciekawe ćwiczenie dotyczyło projektowania lokalizacji głównych tablic/totemów w przestrzeni danego miasta, z wykorzystaniem narzędzi pracy współdzielnej on-line. Uczestnicy szkolenia m.in. z LOT Kociewie, miast Starogard Gdański, Szczecina, Gdyni, Malborka, zaangażowali się bardzo aktywnie zarówno w dyskusje o swoich lokalnych problemach z przygotowywaniem SIM, jak i w część praktyczną prac. W II części szkolenia mieliśmy okazję poznać aspekty projektowania Systemów Informacji i Identyfikacji Produktów Turystycznych w przestrzeni miast i regionu. Bardzo ważną kwestią było zagadnienie dot. indywidualnych systemów identyfikowania produktów terytorialnych na obszarze funkcjonowania lokalnych SIM. Na zakończenie poruszyliśmy tematykę taktyki umeblowania miasta oraz wykorzystania tzw. landmarków do wyróżnienia i indywidualizacji przestrzeni miasta, zgodnie ze strategią komunikacji marketingowej i pozycjonowania marki. Jakie efekty może przynieść dobrze zaprojektowany SIM, system mebli i totemów miejskich, mogliśmy przekonać się na wybranych przykładach - studiach dobrych praktyk z Polski i Europy (m.in. Londyn, Graz, Turnov, Lázně Bohdaneč, Bilbao, Liepaja).

11 grudzień

Następnego dnia, poruszyliśmy temat nie mniej ciekawy, a na pewno przeżywający swój niezwykle dynamiczny rozwój, czyli skuteczny E-marketing marek miast, regionów i produktów turystycznych - prowadzony przez Pana Wojciecha Krefta. Szkolenie nazwaliśmy "Zostań numerem 1 w sieci", gdyż większość przekazywanej wiedzy i praktycznych przykładów, dotyczyło aspektów optymalnego wykorzystania środowiska internetowego dla zbudowania silnej pozycji na rynku marketingu miejsc. Praktyczne ćwiczenia pozwoliły na zdobycie podstawowych umiejętności przez uczestników warsztatów, w tym ich otwarcie na "tajniki" skutecznego wykorzystania dostępnych aplikacji i narzędzi w zakresie badań i analiz oraz skutecznego pozycjonowania w sieci, czy szybkiej ścieżki budowania aplikacji społecznościowych wokół "marek terytorialnych". Zagadnienia dot. budowania skutecznych aplikacji społecznościowych, stanowiły bardzo ciekawą prelekcję agencji badawczej Sakkada Gdyni przeprowadzonej jako specjalny punkt szkolenia. Prezentowane narzędzia i możliwości, także w zakresie innowacyjnych metod podnoszenia użyteczności podstawowego interfejsu stron oraz systemu nawigacji, pokazały olbrzymie rezerwy i ogromny obszar aktywności marketingowej na polu komunikacji via Internet. Marka Miejsc - jej obecność i sposób prezentacji w Internecie, to obecnie ponad 50% bodźców wizualnych oraz tekstowych źródeł informacji - decydujących o efektywnej komunikacji i promocji danego miasta, regionu czy produktu. Stąd lepiej zainwestować kilkukrotnie mniejsze środki w rozwój narzędzi e-marketingu, niż rozszerzać w nieskończoność "front walki" na nośniki reklamy zewnętrznej, często psujące wizerunek i czytelność miasta, o czym mogliśmy się przekonać na szkoleniu "Czytelne miasto". Tematyka szkolenia okazała się na tyle frapująca i ważna, że ustalono od razu kolejne spotkania dla grupy "zaawansowanej" oraz szkolenie dodatkowe z cz. I "Zostań numerem 1 w sieci - skuteczny e-marketing". Dokładne terminy podamy już niebawem.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zbudowanie świetnej, twórczej atmosfery w czasie pierwszych spotkań Akademii Marki Miejsc w 2009 r., a jednocześnie życzymy udanych działań marketingowych oraz wdrożeń SIM w 2010 r. Zapraszamy na następne wydarzenia Akademii Marki MIEJSC już w styczniu.