23.09.09
24-26.09 Modernizm w Europie Modernizm w Gdyni - 2 Międzynarodowa Konferencja Naukowa Architektura 1. połowy XX wieku

Modernizm europejski bez wątpienia staje się jednym z najbardziej gorących tematów dyskusji o współczesnej architekturze. Wielu wybitnych architektów i projektantów wprost nawiązuje i czerpie inspiracje z realizacji oraz idei okresu modernizmu. Architektura tego okresu jest coraz częściej doceniana także przez turystów, media, czy europejskie i światowe instytucje kulturalne.

Wydarzenie jakim jest poświęcona modernizmowi, uzyskało już teraz najwyższą pozycję i rangę w Polsce oraz Europie. Gdynia dzięki konferencji zyskuje silną markę w europejskim środowisku historyków i architektów, skupionych na tematyce modernizmu.

Wydarzenie zaplanowane na trzy dni, obejmie 27 prelekcji naukowych, podzielonych na dwa bloki tematyczne - Tendencje i wzorce w architekturze i urbanistyce 1. połowy XX w. oraz Ochrona architektury modernistycznej - teoria i praktyka. Ostatni dzień poświęcono podsumowaniom oraz zwiedzaniu gdyńskich zabytków modernizmu. Wśród prezentacji zagranicznych znajdą się referaty poświęcone architekturze modernistycznej takich miast jak Berlin, Bukareszt, czy Afryki i Węgier.

Wiele ciekawych referatów poświęcono modernizmowi gdyńskiemu. Gdynia naszym zdaniem zasługuje na miano "europejskiej perły modernizmu", przykładu zarówno architektury mieszkaniowej, budynków publicznych oraz industrialnej. Nie bez znaczenia dla marki gdyńskiego modernizmy są także wątki aranżacji wnętrz słynnych polskich transatlantyków MS Batorego i MS Piłsudskiego, których portem macierzystym była Gdynia.  "Biała Gdynia - miasto z morza i marzeń" zaczyna wzbudzać ogromne zainteresowanie nie tylko środowisk naukowych, ale także miłośników dobrej eupejskiej architektury, w tym okresu lat 20-30-tych XX w.

 

szczegóły konferencji www.gdynia.pl/zabytki

 

galeria modernizmu Gdyni www.arg.gdynia.pl/galeria/szlak_modernizmu.html

 

bryla.pl - artykuł o gdyńskim modernizmie Biala_Gdynia.html

 

MS Batory i MS Piłsudski wnętrza art-deco