16.10.18
Budowa Parku Centralnego ruszyła

Ruszyła budowa wielkomiejskiego parku w centrum Gdyni, miejsca rekreacji uwzględniającego potrzeby różnych grup społecznych. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji dla dzieci, osób starszych, czworonogów oraz młodzieży. Efekt pierwszego etapu prac zobaczymy w lipcu 2019 r. Realizacja całego parku ma potrwać trzy lata.   

Pierwotnie obszar Parku Centralnego miał kończyć się na ul. Legionów, jednak uwzględniając prośby mieszkańców, miasto zdecydowało się na poszerzenie obszaru parku. 

 

- O poszerzenie terenu o obszar zlokalizowany pomiędzy ul. Legionów z Tetmajera wnioskowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Pierwszy etap jest dedykowany wyciszonemu, spokojniejszemu odpoczynkowi, także seniorom. Jest tutaj wiele pięknych drzew, wszystkie oczywiście są wkomponowane w projekt. Wykorzystamy też cień, na co często zwracają uwagę seniorzy, którzy chcą odpoczywać częściej w miejscach zacienionych. Stworzymy tu miejsca spotkań, przestrzenie do tego, aby to miejsce mogło być atrakcyjnym elementem zatrzymania się - wyjaśnił prezydent Szczurek.

Na początek spokojny wypoczynek

Pierwszy etap prac dotyczy obszaru pomiędzy ul. Legionów i Tetmajera i będzie to miejsce do spokojnego wypoczynku. W tej części parku znajdzie się tor do gry w bule i stoliki do gry w szachy. Ulokowano również wiele ławek i miejsc do piknikowania. Specjalnie z myślą o osobach starszych część ławek ustawiona zostanie w zacienionych miejscach. Powstanie również zacieniona zielenią altanka, doskonała na upalne dni. Powstanie tu również miejsce aktywności seniora. W centralnej części zaprojektowano strefę doświadczeń sensorycznych, które maja angażować zmysły dotyku, smaku oraz zapachu. W tej części parku powstanie także wybieg dla psów z urządzeniami treningowymi dla czworonogów.

Kolejne etapy 

Cała inwestycja podzielona została na trzy etapy. Drugi etap prac obejmie obszar pomiędzy ul. Legionów i pawilonem przy istniejącym skateparku, a trzeci - między pawilonem a ul. Świętojańską.

 

- Etap, który rozpoczynamy dzisiaj planowo ma zakończyć się na początku lipca 2019 roku. W tej chwili kończymy dokumentację etapu drugiego, który będzie realizowany pomiędzy ulicą Legionów, a obecnym skateparkiem. Trzeci etap jest od skateparku aż do ulicy Świętojańskiej, w tym przypadku dokumentacja powstaje w tej chwili, dlatego zakładamy, że na wiosnę rozpocznie się realizacja drugiej części, a w trakcie przyszłego roku trzeciej. Wszystko powinno być ukończone do końca 2020 roku - wyjaśnia Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni.

 

Park Centralny będzie również miejscem rekreacji dla biegaczy i rolkarzy, a zimą dla łyżwiarzy. W parku zostaną wydzielone strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji. Ważną część projektu stanowić będzie parking podziemny na 270 samochodów z wjazdem od ul. Partyzantów.